08 Nisan 2018 19:58
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Nisan 2018 20:16

Yüksek faizler ve işlem ücretleri bıktırdı

Bankalar 20’ye yakın kalemde işlem ücreti alıyor. Havale, EFT gibi işlemlerden yüksek ücret kesiliyor. Yurttaşlar kredilerde yüksek faizle boğuşuyor.

Yüksek faizler ve işlem ücretleri bıktırdı

Paylaş

Bankaların havale, EFT gibi işlemlerden çok yüksek işlem ücreti keserek vatandaşı da esnafı da bıktırdığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bankaların yüksek işlem ücretleri toplumun her kesimini bıktırdı. Havale, EFT, para çekme gibi işlemlerin ücretleri geçen yıla göre bu yıl yüzde 30 ile yüzde 100 arasında zamlandı. Vatandaş zaten kredi borcu ve faizi ile boğuşurken böyle küçük işlemler için yüksek ücretler ödemek zorunda kalıyor. Bankalar vatandaşı da esnafı da mağdur etmek yerine yüksek faiz oranlarından ve işlem ücretlerinden vazgeçmeli. Vatandaş, öğrenci, esnaf her kesim farklı farklı kalemlerden alınan hizmet bedellerinden bıktı” dedi.

KÂR DÜŞSE BİLE...

Bankaların farklı kalemlerden elde ettikleri gelirlerin küçümsenemeyeceğini belirten Palandöken şu bilgileri paylaştı: “Bankalar hizmet kalemlerinden elde ettikleri gelirlerine yüzde 30 ile yüzde 100 oranında zam yaptılar. Yüksek kredi faizleriyle birlikte havale ücreti, EFT ücreti, bakiye sorgulama ücreti gibi ayrı ayrı kalemlerden vatandaşı, esnafı, öğrenciyi mağdur ediyorlar. Öyle ki geçtiğimiz yıl yalnızca işlem ücreti adı altında alınan ücretlerden 28 milyar lira elde edilmişti. Bu yıl hizmet geliri bedelleri yüzde 30’a kadar zamlandı.”

20’YE YAKIN KALEMDE ÜCRET

İşlem ücreti adı altında kesilen ücretlerden vazgeçilmesi gerekirken zamlandığına dikkati çeken Palandöken şöyle konuştu: “20’ye yakın kalemde işlem ücreti alınıyor. Bu ücretlerden vazgeçilmesi gerekirken zamlanması olumsuz yansıyor. Geçtiğimiz yıl internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılan havalenin ücreti 1.70 lira iken bu yıl 2.20 liraya, başka bir bankadaki hesaba para gönderme yani EFT ücreti 4.50 liradan 5.10 liraya, ATM’den EFT ücreti 10 liradan 20 liraya çıktı. Aynı ilçede başka bir bankaya para göndermek isteyen vatandaş taksiye binip elden verse bu ücretlerden daha az tutar. Çağrı merkezlerinden yapılan havale işlemi için ise ortalama 30 lira alınırken bu yıl 35-40 lira arasında alınıyor. Bu ücretlerden herkes bıkmış durumda. Vatandaş zaten kredi borcunu, yüksek faizlerle ödemeye çalışırken böyle işlem ücretleri fazla geliyor. Bu yılın ilk ayında sadece kredi borcu yüzünden yasal takibe alınan kişi sayısı yüzde 20 artarak 89,2 bin kişi oldu. Vatandaş borcunu ödeyemiyorken bankalar artık yüksek faizlerden ve çeşitli kesintilerden vazgeçmeli.”

İNTERNET ŞİFRENİZ YOKSA ÜCRET 10’A  KATLANIYOR

Bankada yaptığı bir işlem sonrası, ‘İnternet şifreniz yoksa ve şubeden havale yapmak zorunda kalıyorsanız yandınız” diyen Burcu Çotuk adlı vatandaş yaşadıklarını şöyle özetliyor: “Garanti bankası havale ücretinden 35 lira alıyor. Acil ödeme yapmak zorunda olduğum için bu bedeli ödemek zorunda kaldım. Şikayet etmek işe yaramıyor.”

İnternet üzerinden yapıldığında 3.5 lira masraf alınmayacak işlemin bankadan yapılması halinde 10 katını aşan bir ücretle halledilmesine tepki gösteren Çotuk elindeki dekontu paylaşarak isyan etti: “İnternet kullanmayı bilmeyen ve şubeden işlem yapmak zorunda olanların bu bedeli ödemek zorunda olması duyulsun istiyorum.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Borçlu olan olmayan herkesin elektriğini kesmişler

SONRAKİ HABER

Adana'da 14 yaşındaki çocuğa istismarda bulunan erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa