07 Nisan 2018 14:54

HDP: Mücadeleyi büyüteceğiz alanlara taşıyacağız

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 'Tıpkı Türkiye’de huzur bırakmadığınız gibi Afrin’de de huzuru oradan çıkardınız' dedi.

HDP: Mücadeleyi büyüteceğiz alanlara taşıyacağız

Paylaş

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli hafta sonu sürecek olan HDP parti meclisi öncesinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. HDP Genel Merkezinde yapılan toplantı ile Temelli, seçimler öncesi izleyecek yol haritaları hakkında ipuçları verirken esas amaçlarının OHAL'in kaldırılması olduğunu belirtti. Seçim sonuçlarını konuşmak yerine OHAL'e ve faşizme karşı mücadeleyi büyütmek, örgütlemek önümüzde duran en önemli görevdir diyen Temelli, 'Newroz coşkusunu 1 Mayıs alanlarına taşıyacağız” dedi.

'TÜRKİYE'DE GİBİ AFRİN'DE DE HUZUR BIRAKMADINIZ'

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Afrin'de yağma var, talan var. Konuşmama Afrinle başlamak istiyorum”dedi. Suriye savaşı boyunca Afrin'in yegane huzurlu bir yer olduğunu söyleyen Temelli, hükümete seslenerek “Gidip oradaki huzuru bozdunuz. Tıpkı Türkiye'de huzuru bırakmadığınız gibi Afrin'den de huzuru çıkardınız. IŞİD artıkları ÖSO'cuları oraya götürenler, onları da alıp biran önce oradan ayrılmalıdır. Afrin Afrinlilerindir. Bugün Afrin'e vali atayan zihniyet, kentlerimize kayyım atayan zihniyetle aynıdır” diye konuştu.

'SURİYE'DEKİ GANİMET KONUŞULUYOR'

Afrin'e yapılan müdahale konusunda herkesin inisiyatif alması gerektiğini dile getiren Temelli, “Başta BM olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti devletine de çağrı yapıyoruz; bir an önce Afrin’e dönme koşulları yaratılmalıdır”dedi. Suriye'nin geleceğine Suriye halklarının karar vermesi gerektiğini söyleyen Temelli, “Fıkra gibi bir Türk, bir Rus be bir İran oturmuş Suriye'yi konuşuyor. Suriyeli olmayan bu üçlü, Suriye'deki ganimeti konuşuyor. Oradaki enerji ya da inşaat ihalelerini konuşuyorlar” diye ifade etti.

Suriye'ye Afrin ile müdahale etme meselesinin seçim hesabı olduğunu vurgulayan Temelli,“Bu iktidarın danışmanları, bakanları hatta, AKP Genel Başkanı bile 'üzerimizdeki metal yorgunluğunu attık' ifadelerinde bulundu”dedi.

Fotoğraf: Burcu Yıldırım

'7.4 BÜYÜMENİN TAHRİBATINDAN BAHSETMİYORLAR'

Türkiye'deki ekonominin büyük bir çöküntüde olduğunu aktaran Temelli, ülkede sadece iktisadi değil siyasi ve toplumsal kriz de yaşandığına dikkat çekerek, Türkiye'de topyekün meşruiyet krizi olduğunu söyledi. “7.4 büyüdük diyeler bu büyümenin yarattığı tahribattan hiç bahsetmiyorlar. Türkiye'nin sağlıklı bir büyüme patikası yoktur. Büyümenin bedeli toplumsal tahribattır ve bütün göstergelere yansımıştır. Dolar 4 lirayı çoktan geçti. Doları aşağı çekmek için suç bile işleniyor. Doları aşağı çekmek için Sermaye piyasası Kanunu'nu ihlal eden bir Bakan var” diyen Temelli,  bu durumu savaş politikalarının sürüklediği yer olarak tanımladı.

“Bunca iktisadi krizin içinde, bunca çöküntünün içinde bir de 20 milyar dolarlık bir ihaleyle Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatı başladı” diyen Temelli, paranın nereden bulunacağının belirsiz olduğunu söyledi. Temelli, “Bu ihale hava sahasının açılmış olmasının diyetidir. Afrin'deki hava sahasının açılmasının  diyeti 20 milyar dolardır” diyerek bu anlaşmanın Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alma anlaşması olduğuna dikkat çekti.

Eskişehir'de bir akademisyenin dört arkadaşını katletmesini de gündem eden Temelli, “Bir bilim insanı neden silah taşır.  Bir bilim insanı bu arkayı nereden bulur, neden 4 arkadaşını öldürür. Suç kişiseldi ama bu suçu oluşturan toplumsal ve siyasal ilişkilere de bakmak zorundayız” diyerek zanlının Cumhurbaşkanını dinlediğini söylediğine dikkat çekti ve “Ondan feyz aldığını söyledi” dedi. 

DAMATLARIN SAVAŞ VE ENERJİ GELİRİ

Silahlanmadaki artışın önümüzdeki dönem şiddeti daha da arttıracağına değinen Temelli, “Ülkenin başkanı hala İHA pazarlaması SİHA pazarlaması yapıyor, daha fazla kaynağın bu sanayiye aktarılması için çaba sarf ediyor. İHA ve SİHA üreticisi olan damada olanakların nasıl açıldığını da gözler önüne seriyor. Bir damat enerji, bir damat savaş sanayi üzerinden saadet zinciri yaratılmış durumda” dedi. Şavaşın ve iktisadi anlayışının  maliyetine işçilerin, emekçilerin, çiftçilerin, esnafın katlandığını dile getiren Temelli, artan zamların ve fiyatların bunun en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

‘HALKLA YAN YANA TOPLUMSAL DAYANIŞMAYI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

Hükümetin halkı aldatmaya, yanıltmaya devam ettiğini söyleyen Temelli, “Halk bunların farkında. Emekçiler, işçiler bunların farkında. Bunların farkında olduğunu Newroz alanlarında gösterdi. Şimdi aynı şeyi 1 Mayıs alanlarında gerçekleştireceğiz. Faşizme karşı toplumsal dayanışmayı gerçekleştirerek yol katedeceğiz.

Seçim tartışmaları içine sıkıştırılmış bir gündemle demokrasi barış, özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Temeli. “Faşizme karşı bu gidişata karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Seçim gündemini de buralardan konuşacağız. Sadece  seçim sonuçları ve ittifaklarını konuşarak bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz”dedi.

“Seçim çalışmalarını OHAL koşullarına karşı mücadele ederek, OHAL'in kalkması yönünden toplumsal muhalefeti yükseltmeliyiz, OHAL koşullarında seçime gidilemeyeceğini açıklmalıyız” diyen Temelli, “Hangi kirli pazarlıklarını yaparlarsa yapsınlar o arzuladıkları meşruiyet krizini aşıp sonuca ulaşamayacaklarını çok iyi biliyorlar” şeklinde devam etti.

'İRADENİZİN İPOTEK ALTINA ALINMASINA İZİN VERMEYİN'

Türkiye'nin önemli sorunlarını aşmak açısından yaşanan süreci ve sonrasını konuşmak gerektiğini ifade eden Temelli, “Demokrasi ve barış mücadelesini yükselteceğiz”dedi. Tüm parti seçmenlerine çağrıda bulunan Temelli, “Siyasi iradenizin ipotek altına alınmasına izin vermeyin. Kendi geleceğinize sahip çıkın. Türkiye'nin geleceği demokratik, barışçı çözümlerden geçmektedir. Bu çözümü mahallelerimizde, sokaklarımızda, iş yerlerimizde, Newroz ve 1 Mayıs alanlarında üretebiliriz. Onurlu bir barışı istiyorsak onurlu ittifakları da var etmeliyiz. Seçim sonuçları yerine, OHAL'e ve faşizme karşı konuşmak mücadeleyi büyütmek örgütlemek en önemli görevimizdir”diye konuştu.

TOPLANTIDA ANA GÜNDEM SEÇİMLER

PM toplantısının ilk gününde ana gündeminin seçimler ve ittifak tartışmaları olduğu öğrenildi. Geniş katılımla gerçekleştirilen toplantıda ittifak ilkeleri ile yerel seçimlerde atılacak adımlar konuşuldu.
 
CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi ekseninde yürüyen ve zaman zaman HDP'nin de adının bu blokla anılmasına ilişkin yapılan değerlendirmelerde ise partililer, böyle bir ittifak yerine sol partilerle ittifak yapılması için girişimlerde bulunulmasına sıcak baktıklarını ifade etti.

Toplantıda yüzde 30'larla ifade edilen 'partisiz seçmenle' buluşmayı sağlayacak adımların atılması gerektiğine vurgu yapıldı.

1 Mayıs'ı bu sürecin bir parçası olarak değerlendirmek gerektiğine vurgu yapan partililer, 1 Mayıs'tan sonra hangi siyasi partilerle görüşmeler yapılacağına dair tartışmaları da yarın (8 Nisan Pazar) yapacak.

1 Mayıs’ın hemen ardından ise genel seçimler ve yerel seçimlere ilişkin çalışmalar yapılacak. Böylece olası bir erken seçime de hazırlıksız yakalanma ihtimali ortadan kalkacak. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe - Osmanlıspor maçı ne zaman, saat kaçta?

SONRAKİ HABER

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa