Modern sinema Amsterdam’a gidiyor

Modern sinema Amsterdam’a gidiyor

İSTANBUL Modern’in sinema filmleri eylül ayında Mannheim ve Amsterdam’a konuk oluyor.İstanbul Modern Sinema’nın yöneticisi Müge Turan’ın küratörlüğünü yaptığı yaptığı uzun metrajlı filmler, kısa filmler ve video sanatından örneklerin yer aldığı ‘Turkish Beat’ programı 20-26 Eylül tarihler

İSTANBUL Modern’in sinema filmleri eylül ayında Mannheim ve Amsterdam’a konuk oluyor.
İstanbul Modern Sinema’nın yöneticisi Müge Turan’ın küratörlüğünü yaptığı yaptığı uzun metrajlı filmler, kısa filmler ve video sanatından örneklerin yer aldığı ‘Turkish Beat’ programı 20-26 Eylül tarihleri arasında Amsterdam’da gösterilecek.
Türkiye sinemasının yeni yönetmenlerinin son iki yılda çektiği ilk ve ikinci filmlerinin gösterileceği programın açılışı 20 Eylül Perşembe akşamı, Pathé Tuchinski’de gerçekleşecek. Açılış gecesinde ise kısa süre önce kaybettiğimiz Seyfi Teoman’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ gösterilecek.
‘Turkish Beat’in proğramında yer alan filmler arasında Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın yönettiği ‘Babamın Sesi’, Raşit Çelikezer’in ‘Can’ı, Çiğdem Vitrinel’in ‘Geriye Kalan’ı, Mustafa Karadağ’ın ‘Vücut’u ve Sedat Yılmaz’ın ‘Press’i de yer alıyor. Program kapsamında gösterilecek bir diğer film de Hany Abu-Assad, Stefan Arsenijevic, Aida Begic, Eric Nazarian, Stergios Niziris, Omar Shargawi ve Josefina Markarian’ın yönettiği ‘Unutma Beni İstanbul ‘olacak.
20-23 Eylül tarihlerindeki programda bir de Bermuda Shorts Uluslararası Kısa Film Festivali düzenlenecek. Mannheim’da gerçekleşecek olan Festivalde, Metin Akdemir’in ‘Ben Geldim Gidiyorum’u, Ertuğ Tüfekçioğlu’nun ‘Direk Aşk’ı ve Mesrure Melis Bilgin’in ‘Tetrist’i gösterilecek.
İstanbul Modern Sinema, eylül ayının sonlarında bu etkinliklerle devam ederken,  sezona da yeni Türkiye sinemasından bir programla başlıyor. 10 filmin yer aldığı bir seçki ile izleyicilerle buluşan Modern Sinema, bu seçkisini son iki yıldır adından söz ettiren, yurt dışında merak uyandırmış, vizyonda yeterince yer bulamamış, festivallerden ödüllerle dönmüş filmlerden oluşturuyor.
10 filmlik seçkinin dikkat çeken ismi ise Yönetmen/Yapımcı Seyfi Teoman. Filmlerin gösterimlerine yönetmen ve oyuncular da katılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net