Kürt filmleri yolda!

Kürt filmleri yolda!

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan Aram Tigran Kent Konservatuvarı, 2 yıllık eğitim sonucunda bir yıllık tez çalışmalarının ardından ilk mezunlarını verecek. Konservatuvarda sinema bölümünde 16, müzikte 11, resimde 10, tiyatroda 10 ve halk dansları bölümünde 5 öğrenci, stajlarını tamamladık

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan Aram Tigran Kent Konservatuvarı, 2 yıllık eğitim sonucunda bir yıllık tez çalışmalarının ardından ilk mezunlarını verecek. Konservatuvarda sinema bölümünde 16, müzikte 11, resimde 10, tiyatroda 10 ve halk dansları bölümünde 5 öğrenci, stajlarını tamamladıktan sonra konservatuvarın ilk mezunları arasındaki yerini alacak. Eğitimde 2 yılını doldurmuş sinema bölümünde okuyan öğrenciler ilk çalışmalarını yaptı. Toplumsal sorunların ele alındığı çalışmalarda kısa ve belgesel tarzında üretilen filmlerde Kürtçe dili hakim oldu. Konservatuvar, yeni eğitim yılında Kürt dili ile eğitim vermeye devam edecek. Yeni eğitim yılı için kayıtların 27 Ağustostan 5 Ekime kadar devam edeceği belirtilirken, kayıt sonrası yapılacak mülakatın ardından öğrenciler konservatuvara alınacak.

'KÜRT DİLİ YAPILAN FİLMLERDE YAŞAYACAK'

Aram Tigran Kent Konservatuvarı eğitmenlerinden ve Yönetmen Ekrem Heydo, Kürt dilini yapılan filmlerde yaşatmayı arzuladıklarını belirterek, Kürtçe eğitim ile filmlerin yapımlarının gerçekleştiğini ve film yaparken takip edilen aşamaların hepsinde Kürt diliyle yürüdüklerini vurguladı. (DİHA)

www.evrensel.net