Şemdinli'de ölü sayısı artıyor

Şemdinli'de ölü sayısı artıyor

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde dün başlayan çatışmalarda ölen asker sayısı 5'ye yükseldi.

 

Şemdinli’de dün Bağlar (Nehri), Zorgeçit (Gerget) ve Güzelkaya (Bêgirti) köyleri arasında askeri konvoyun geçişi sırasında meydana gelen patlama ile başlayan çatışmalar yer yer devam ediyor. Çatışmaların devam ettiği alanda bulunan ve korucu ailelerin de bulunduğu Zorgeçit (Gerget) Köyü boşaltılırken, Güzelkaya (Bêgirti) Köyü'nde kalan birkaç aile de köyü boşalttı. Çatışma esnasında evlerine çok sayıda merminin isabet ettiği Zorgeçit'teki yurttaşların bağ-bahçelerine de çok sayıda bomba isabet etti. Köyde bağ, bahçeler ile ormanlık alanlarda yangın çıktı. Şemdinli ilçe merkezine 25 kilometre uzakta olan Zorgeçit'teki 150 nüfustan oluşan 14 hane Boğazköy (Bêgozan) Köyü'ne yerleşti.

'ACİLEN KÖYDEN ÇIKTIK'

Köylülerin bir kısmının da Şemdinli'ye geçtiği öğrenildi. DİHA'nın telefonla ulaştığı köy sakini Kerimhan Kaplan, “Dün burada yaşanan çatışma çok şiddetliydi. Çatışma sonucu evlerimizin yakınlarına, bağ, bahçelerimize bomba isabet etti. Askeri ve sivil yetkililer köyün boşaltılması yönünde bize telkinlerde bulundular. Dün acilen çocuklarımızı köyden çıkardıktan sonra, bugün de ortamın kısmen sakinleşmesinden sonra ev eşyalarımızı aldık. Ve köyümüzü terk ettik" dedi.

BOMBALAMA SÜRÜYOR

Bağlar Köyü sakini Nevzat Çiftçi de yaşanan çatışmayı şöyle anlattı: “Dünkü çatışmanın patlamalar sonrasında meydana geldiği belirtildi. Ancak biz patlama sesi duymadık. PKK’liler, Bêgirtî-Gerget arasında ağır silahlarla askerlere saldırdı. Saldırı sonrası uzun süre çatışma yaşandı. Askerler rastgele alanı tarıyordu. Hatta tarama sırasında Şuhebin, Binsor tepeleri ile Yaylapınar (Salara) köyü eteklerinde orman yangınları başladı. Halen savaş uçakları, helikopterler Şuhebin, Binsor, Yaylapınar köyü arkası ile Kurêmizgeftan alanında Goman Dağı ve Nîrkula Vadisi'ni bombalıyor. Bölgeye giriş-çıkışlar halen yasaklıdır” dedi.

DOSTKİ-DAĞLICA BÖLGESİNDEN HABER ALINAMIYOR

Yüksekova Dostki-Dağlıca (Oramar) karayolu ise ulaşıma kapatıldı. Bölgeye giriş çıkışların olmaması nedeniyle bölgeden haber alınamazken, bölgedeki hava hareketliliği ise sürüyor. Çatışma sonrası Hakkari Valiliği'nin 16 PKK'linin yaşamını yitirdiği yönündeki açıklaması ise yerel kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Ayrıca hiçbir hastanede cenazelerin olmadığı belirtildi.

VALİLİK: 5 ASKER 16 PKK'Lİ ÖLDÜ

Hakkari Valiliği'nin yaptığı yazılı açıklamada, Şemdinli Zorgeçit kırsalında yapılan operasyonda 5 askerin yaşamını yitirdiği, 7 askerin yaralandığı bildirilmiş, 16 PKK'linin de öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Öte yandan dün yaşanan çatışmadan sonra trafiğe kapatılan Derecik-Şemdinli yolu ulaşıma açıldı. Dün çatışmalar nedeniyle Derecik’te kalan BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ise yolun açılması üzerine Şemdinli’ye geri döndü. (HAKKARİ)


ÖLEN ASKERLERİN KİMLİKLERİ AÇIKLANDI

Çatışmada Astsubay Hüseyin Çetin (Bolu) ile uzman erbaşlar Soner Özdemir (Çorum), Mehmet Suay (İskenderun), İsmail Zengin (Balıkesir) ve İbrahim Yıldız (Yozgat) yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren 5 askerin de Bolu Taburu’na bağlı özel birliğe bağlı askerler olduğu belirtildi.  


KIVRIKOĞLU HAKKARİ’DE

Şemdinli’de yaşamını yitiren 5 askerin cenaze törenine katılmak ve sınır karakollarını ziyaret etmek amacıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi ile Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güven ile birlikte Hakkari’ye gitti. İlk olarak Hakkari Valiliği'ni ziyaret eden askeri yetkililer, daha sonra Hakkari Dağ Komunda Taburu’nda düzenlenecek olan cenaze törenine katılacak. Kıvrıkoğlu ve beraberindekiler törenden sonra başta Şemdinli ve Çukurca olmak üzere sınır birliklerini ziyaret edecek.


DERECİK'TE KARAKOLA SALDIRI

Şemdinli İlçesi'ne bağlı Derecik Beldesi'ndeki 2'nci Hudut Taburu'na ve Umurlu Karakolu'na PKK'liler tarafından saat 15.00’da saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası başlayan çatışmalar devam ederken, 1 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi.

 
Son Düzenlenme Tarihi: 18 Mayıs 2016 16:49
www.evrensel.net
ETİKETLER Şemdinli