04 Nisan 2018 09:51

IŞİD'in 'Hawala Ofisi'nden servet çıktı

İstanbul'da IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 2 kişinin iş yerinden yüklü miktarda altın, gümüş, dolar, TL ve silah çıktı.

IŞİD'in 'Hawala Ofisi'nden servet çıktı

Paylaş

İstanbul'da 5 ilçede IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda 2 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramalarda IŞİD'in 'Hawala ofisi' olarak kullandığı işyerinde 1 milyon 300 bin dolar, 1 milyon 794 bin lira, 8.5  kilogram altın, 18 kilogram ham gümüş, 7 kilogram külçe gümüş, 118 bin avro ele geçirildi. 

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 1 pompalı tüfek, çok sayıda silah şarjörü ve çeşitli aparatlar,  böcek arama cihazı, gizli kamera arama cihazı, telsiz ve gizli kamera ele geçirildi.

'HAWALA OFİSİ'NDE SERVET ELE GEÇİRİLDİ 

Polisler 'Hawala ofisi' olarak kullanılan bir işyerinde 8.5 kilogram altın, 18 kilogram ham gümüş, 7 kilogram külçe gümüş, 1 milyon 300 bin dolar, 1 milyon 794 bin TL, 118 bin Avro, 1 milyon 921 Suriye poundu, 4 bin 500 Katar dinarı, 22 bin Mısır poundu, 350 Kuveyt Dinarı, 109 bin 500 Suudi Arabistan riyali, 47 bin BAE dinarı, 5 bin Ürdün dinarı, 1610 Sterlin, 100 Kanada doları ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 2 şüpheli sevk edildiği mahkemede tutuklandı.

'HAWALA' SİSTEMİ NEDİR ?

'Hawala' adlı alternatif havale sistemini IŞİD'liler ve mülteci kaçakçılarının yaygın olarak kullandığı belirtiliyor. 'Hawala' adlı sistemde 2 aşamalı doğrulama yapıldığını belirten polisler, sistemin birinci aşaması yollayacağı parayı 'Hawala' ofisine yatırarak bir kod alınıyor. Sistemin ikinci aşamasında ise paranın gideceği ülkedeki 'Hawala' ofisine giden kişi parayı yatıran kişiye verilen kodu vererek parayı tahsil edebiliyor.  IŞİD'lilerin buraları silah ve giyim eşyaları almanın yanı sıra ailelerine para göndermek içinde kullanıldığı  belirtiliyor. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Özgürlükçü Demokrasi çalışanlarının evlerine polis baskını ve gözaltı

SONRAKİ HABER

Kendini korumak için eşini vuran Aylin Mamuk'a 24 yıl ceza istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa