03 Nisan 2018 16:43
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Nisan 2018 00:30

Erdoğan-Putin görüşmesi: O defter kapandı

Erdoğan 'S- 400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş' dedi. S-400 sistemi temininin Temmuz 2009'da yapılacağı açıklandı.

Erdoğan-Putin görüşmesi: O defter kapandı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile baş başa görüştü. Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, S-400 füze savunma sistemleri konusunda "S- 400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş." dedi. Gece saatlerinde açıklama yapan  Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir de, "Sözleşmedeki teslimat tarihini öne çekerek Temmuz 2019 tarihine aldık" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, bir buçuk saat sürdü. Erdoğan ve Putin daha sonra "Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı"na geçti. İkili, bir buçuk saat süren toplantının ardından ortak basın açıklaması düzenledi. Erdoğan, Türkiye'nin alımı konusunda Rusya'yla anlaşmaya vardığı S-400 füze savunma sistemleri konusunda "S- 400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş. Şu anda artık bu işin imalat süreci devam etmektedir. Hatta biraz da teslimatı erkene almak suretiyle Rusya bize olan bu noktadaki samimiyetini çok daha güçlü hale getirmiştir" dedi.
 
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

TÜRKİYE-RUSYA-İRAN 3'LÜ ZİRVESİ

"Yarın İranlı mevkidaşımızın (Ruhani) da katılımıyla yapacağımız üçlü zirve toplantısında, bu sürecin, Astana görüşmelerinin seyri hakkında, görüş alışverişini çok daha farklı bir şekilde ele alma imkanımız olacak.

AFRİN OPERASYONU

Sayın Putin'e Afrin operasyonunun sonuçları hakkında gerekli bilgileri aktarma fırsatını buldum. Harekatın, ülkemizin güvenliği yanında komşumuz Suriye'nin toprak bütünlüğü ve milli birliği açısından da önemini vurguladım. İnşallah bundan sonra da Suriye'de istikrarın tesisi, huzur ve güvenliğin sağlanması noktasında beraber çalışmayı sürdüreceğiz.

İKİLİ İŞ BİRLİĞİMİZ TIPKI SU VERİLMİŞ DEMİR GİBİ ÇELİKLEŞTİ

Kimi çevrelerin Türk-Rus iş birliğini zehirleme gayretlerine şahit olduk ama hamdolsun ilişkilerimiz, bu zorlu sınavları başarıyla atlattı. Boşa çıkan her provokasyonla ikili iş birliğimiz tıpkı su verilmiş demir gibi çelikleşti, güçlendi.

SURİYE'NİN GELECEĞİ

Bulunduğumuz nokta itibarıyla Suriye'de Rus dostlarımızla birçok temel konuda aynı endişeleri paylaşıyoruz. Suriye'nin geleceğinin DEAŞ, YPG, PYD gibi proje terör örgütlerine bırakılmayacak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede, ortak çıkarlarımıza odaklanarak işbirliğimizi devam ettireceğiz.

S-400 FÜZELERİ

S-400 füzeleriyle alakalı konu, tamamıyla Türkiye'nin kendi kararıdır ve bu konuda değerli dostlarımız Rusya Federasyonunun bu talebimize olumlu yaklaşımı, aramızda bu anlaşmanın yapılmasını getirmiştir ve biz de S400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş. Şu anda artık bu işin imalat süreci devam etmektedir. Hatta biraz da teslimatı erkene almak suretiyle Rusya bize olan bu noktadaki samimiyetini çok daha güçlü hale getirmiştir." 
 
"İkili ilişkilerimizin tüm yönlerini ele aldık” diyen Rus lider Putin ise şunları söyledi: 
 
"İleriye dönük temel hedefleri atmış bulunuyoruz. Ticari anlaşma imzaladık. Yeni anlaşmalar hazırlanması konusunda ilgili birimlere talimat verdik. Toplam 8 görüşme yaptık. Dışişleri bakanlıklarımız yoğun bir temas içinde bulunuyor. Ticari ve ekonomik iş birliğimiz ilgi odağı haline geldi görüşmelerimizde. 2017 yılında Rus-Türk hacmi artmış bulunuyor. 22,1 milyar doları buluyor ticaret hacmimiz. 
 
Savunma sanayi konularını da ele aldık.  S-400 füzelerini de görüştü. Teslimat sürelerini azaltma kararı aldık.
 
Suriye meselesinin çözüm konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu."

TEMMUZ 2009

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, S-400 sistemi temini için Rusya ile imzalanan sözleşmedeki teslimat tarihinin öne çekilerek Temmuz 2019'a alındığını bildirdi.

Demir şu ifadeleri kullandı: Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki Üst Düzey İkili İşbirliği toplantısına iştirak ettik. İki ülke arasında savunma sanayii alanında işbirliği imkanları görüşüldü. S-400 sistemi temini için Rusya ile imzalanan sözleşmedeki teslimat tarihini öne çekerek Temmuz 2019 tarihine aldık. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Antalya’da eğitimciler 'suçu ve suçluyu' övme gerekçesi ile yargılandı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa