02 Nisan 2018 16:35
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Nisan 2018 16:53

Tezcan: Milli ittifak, gayri milli iktidarı devirecek

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan: Şeker fabrikaları özelleşmesin diye bir araya gelenlerin ittifakı gayri milli iktidarı devirecek.

Tezcan: Milli ittifak, gayri milli iktidarı devirecek

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, partisinin MYK toplantısının gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda büyüme rakamlarına değinen Tezcan, “Bu iktidar rakamlarla oynama, rakam cambazlığı konusunda çok maharetli bir iktidar bunu biliyoruz. Önce hesaplama yöntemini değiştirdiler ve hormonlu büyüme ile tanıştırdılar Türkiye'yi. Hiç birimizin günlük yaşamında iyiye dönük etkileri olmayan ama rakamsal olarak büyüdüğümüzü gösteren rakamları gösterme konusunda maharetliler. En son 7,4 büyüme dendi. Bu nasıl bir büyüme? Dolar 4 liraya geldi. İşsizlik yüzde 11. Enflasyon yüzde 12. Çift haneli enflasyon ve işsizlik ile boğuşuyoruz. 6 milyon işsiz 16 milyon yoksulun olduğu bir Türkiye yarattılar. Benzin 6 liraya dayandı. Çiftçi, emekli, işsiz, yoksulluk büyümeden pay alamamış ama sözde büyüyoruz. Böyle bir tablo ile toplumu aldatmaya devam ediyorlar. Her 5 gençten biri işsiz. 400 bin atanamamış öğretmen var. Dolar bazında yüzde 1,35 küçülmüşüz. 'Bu nasıl bir büyüme?' diye soruyoruz. Bu büyümenin kime ne faydası var? Rakamları takla attırarak masa başında yaptıkları hesap oyunları ile büyüdüğünü ilan eden bir hükümet ile karşı karşıyayız. Büyüdüysek gelin bu büyümeyi bölüştürelim. Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı bu büyümede. Bu büyüme Çiftlik Bank tarzı bir büyümedir. Yarattıkları tosuncuk düzeninden Çiftlik Bank'taki tosuncuklar nasıl hormonlu büyüdülerse, bunların büyümeleri böyle borç, yalan ile milleti büyüdüğümüze ikna etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

‘ÇİFTLİK BANK’A ORTAK MISINIZ?’

Çiftlik Bank skandalının araştırılması için Meclis’te verdikleri önergenin reddedildiğini ifade eden Tezcan, “Adaletli paylaşımdan, gelir düzeninden söz edemiyoruz. AKP Genel Başkanı çıkıp 'her kötülüğün anası faizdir. Bunun sorumlusu da kamu bankalarıdır' diyor. Kamu bankalarının sorumlusu sensin. O zaman her kötülüğün anası sensin. Memleket senin iktidarından kurtulursa, bu sakıntılardan kurtulacak. Bu düzen tosuncuk düzenidir. Tosuncuk düzenin araştırılmasından korkuyorlar. Kendi tosuncuklarına da belki ulaşır diye korkuyorlar. Başka tosuncuklar da yaratmışlar hep yaratıyorlardı bir dönem gemi, holding sahibi oldular. Arkadaşlarımız, TBMM'de gelin şu Çiftlik Bankı araştıralım nedir ne değildir dedi. Reddettiler. Soruyoruz ortak mısınız? Niye reddediyorsunuz? TBMM dolandırıcının peşine gitmeyecekse kimi araştıracak? İlk değil bu? Deniz Feneri'ni araştırttılar mı? Onu da araştırmasın dedi bu iktidar” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE'DE ÇOK ÖNEMLİ BİR MİLLİ İTTİFAK OLUŞTU’

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararını da eleştiren CHP Sözcüsü Tezcan, “Türkiye'de çok önemli bir milli ittifak oluştu, şeker fabrikaları özelleşmesin diye. Parti bayrakları bir kenara konularak şeker fabrikalarının önünde bir vatan ittifakı oluşturuldu. Millilik ve yerlilik arıyorsan burada. Bu milli ittifak, bu gayri milli iktidarı devirecek, koltuğundan edecek hiç şüphe duymuyoruz” dedi.

‘KADIN OYUNCULARA SANSÜR NİYE?’

Kadın tiyatrocuların sahneye çıkarılmasının engellenmesine de tepki gösteren Tezcan, “Peki, kadın oyunculara sansür niye? ‘Ateş ile barut yan yana durmaz’ diye daha küçücük ilkokuldaki çocuklarımızı ayırmaya kalkan sakat kafaya prim veren bu iktidarın anlayışı değil mi? Atatürk'ün adını ağzına almayan TBMM Başkanı orada oturduğu sürece Türkiye bu proje ile karşı karşıya demektir. Ak Parti Türkiye'nin bu anlamdaki  bütün çağdaş kazanımlarını yok etmeye dönük bir proje iktidarıdır. Bunu milli beraberlik içerisinde yok etmek hepimizin görevi” açıklamasında bulundu.

‘OHAL ŞARTLARINDA SEÇİME GİTMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Tezcan, “OHAL bağımlısı gibi yönetmeye alıştılar. OHAL şartlarında Türkiye'yi seçime götürmeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar devrilecekler. OHAL darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasını önlemek için kullanılıyor. Genel Başkanımız bu konu ile ilgili konuştuğunda AKP Genel Başkanı rahatsız olmuş. Neden? Genel Başkanımız yalan mı söylemiş, tepesinde siz yok musunuz? Evet darbenin siyasi ayağı sizsiniz. Bu şartları siz oluşturdunuz. Bunun önünü siz açtınız hesap vereceksiniz. Ne yaparsanız yapın bir tarafta darbeciler, çete bir tarafta da siz hesap vereceksiniz. Hesap vermekten kurtuluş yok” diye konuştu.

‘YARIN SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ HAZIRLIKLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Erken seçim tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine Tezcan, “Yarın seçim olacakmış gibi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'İstanbul'da yaşamaktan usananlara' yönelik yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Tezcan, “Ülkeyi yöneltenlerin görevi, ülkeyi yaşanır hale getirmektir. Kendinden olmayanları sepetlemek de değildir. Bu bir Erdoğan klasiği önce ülkeyi yaşanmaz yapıp başkalarına bunun üzerinden saldırma, kutuplaştırma yöntemi” diye konuştu.

‘DEMOKRASİYİ İSTEYENLERİN BULAŞACAĞI ZEMİNLER HER ALANDA KONUŞULUYOR’

CHP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'ın eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı Edirne Cezaevi'nde ziyaret etmesi ve bu bağlamda HDP ile olası ittifaka ilişkin bir soru üzerine Tezcan, “Şu anda ilan edilmiş bir ittifak var. Adına cumhur ittifakı dediler aslında cumhuru bölme, kutuplaştırma ittifakıdır. OHAL meyvelerini devşirme, yararlanma ittifakıdır. Buna karşı Türkiye'nin bütün demokrasi güçlerini bir araya getirecek siyasal çözümlere ihtiyacı var. Adı şu veya bu olabilir. Demokrasiyi isteyenlerin bulaşacağı zeminler her alanda konuşuluyor. Önümüzdeki günler de çok olumlu kısır tartışmalardan uzaklaştıracak güneş toplayacağımız günlerin ufku açılıyor. Görüş alışverişlerini izleyeceksiniz. Genel başkan yardımcımızın, ziyareti önemlidir. Genel Başkanımızın bilgisi dahilinde ziyaret etmiştir. Bir ittifak ziyareti görüşmesi değildir. Önemli ve ciddi bir ziyarettir. Hem siyasi hem de insani anlamda önemli bir ziyarettir” açıklamasında bulundu.

‘ÇATLASALAR DA PATLASALAR DA TÜRKİYE DEMOKRASİYE GEÇECEK’

AKM'nin yıkılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini değerlendirmesi istenen Tezcan, “Toplumu böleme, benden olmayan haindir siyaseti. 'Çatlayın patlayın' bir cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden birinin söyleyeceği söz değil. Boğaziçi Üniversiteleri ile ilgili de soğuk savaş dönemi bir dil ile saldırması aynı üslubun ve dilin parçasıdır. O dilin parçası olmayacağız. Gençlerimizin dili ile; çatlasalar da patlasalar da Türkiye demokrasiye geçecek” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mahalleler Birliği’nden İBB önünde ‘tapu’ protestosu

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa