Sakız Adası’nda yangın söndürüldü

Sakız Adası’nda yangın söndürüldü

YUNANİSTAN’ın 5’inci büyük adası olan Sakız’da Agios Markos Köyü yakınlarında 4 gün önce başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın, kısa sürede köyleri tehdit eder hale geldi. En son Sidirunda ve Kataraktis köylerine kadar ulaşan yangın, havadan müdahalenin yanı sıra itfaiye, ordu birl

YUNANİSTAN’ın 5’inci büyük adası olan Sakız’da Agios Markos Köyü yakınlarında 4 gün önce başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın, kısa sürede köyleri tehdit eder hale geldi. En son Sidirunda ve Kataraktis köylerine kadar ulaşan yangın, havadan müdahalenin yanı sıra itfaiye, ordu birlikleri ve halkın çabalarıyla kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarına başlandı. Ancak bu sabah saatlerinde Anavatos ile Volissos köyleri arasındaki dağlık bölgede yeniden bir alevlenme olduğu ve uçaklarla müdahale edildiği kaydedildi.
Yangının 904 kilometrekare büyüklüğündeki Sakız Adası’nda 12 bin 700 hektar makilik ve ormanlık alanda etkili olduğu bildirildi. Adada bulunan yaklaşık 2 milyon sakız ağacından 450 bini ile keçi ve koyunların otlatıldığı alanların yüzde 70’inin de yangında zarar gördüğü ifade edildi.
Sakız üretiminde yaklaşık 75 tonluk üretim kaybına neden olan yangının, küle dönen adaya yalnızca sakızda verdiği zararın 6 milyon avro civarında olduğu kaydedildi.
Öte yandan koyun ve keçilerin otlatılabilmesi için adanın kuzeyine nakledildiği bildirildi. Arıcılıktaki zararın 50 yılda ancak telafi edilebileceği, yangındaki toplam zararın tespit edilebilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net