31 Mart 2018 04:25
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Mart 2018 04:28

İşçi tiyatro da yapar mıymış?

Kayseri’de işçilerin oluşturduğu tiyatro grubunun 'Nasıl kalkındık ama' oyununu izleyen metal işçisi oyun hakkındaki izlenimlerini Evrensel'e yazdı.

İşçi tiyatro da yapar mıymış?

Paylaş

Metal işçisi
Kayseri

Kayseri’de “Nasıl kalkındık ama” tiyatro oyununu ailemle beraber beğeniyle izledik. Oyunu izlerken bazen duygulandım, bazen öfkelendim. Öfkelendiğim sahne benim çokça yaşadığım işten çıkarılma sahnesiydi. Yaklaşık 20 yıldan bu yana fabrikalarda çalışıyorum. İşten atılma psikolojisini iyi bilirim. Çalışan işçi için bir yıkımdır. Kiramı nasıl öderim, faturalar, banka borçları ne olacak? Sabahlara kadar yatamadığım günler oldu.
Duygulandığım hem de gururlandığım şey ise; işçilerin neler başarabileceğini oradaki yaklaşık 400 kişinin alkışladığı işçi arkadaşlarımın olması oldu. Gururlandım çünkü konuştuğum herkes çok beğenmişti. Komşumun oğlu da bizimle gitmişti. İlk defa tiyatroya gittiğini ve çok beğendiğini söylüyordu. Babası da bir işçi olan genç, babasının yaşadıklarını; “canlı canlı izlemek başka oluyormuş” diyerek “fabrikalarda bunların yaşandığını bilmiyordum” diyordu. 

Bilmeliyiz ki işçilerin başaramayacakları bir şey yoktur. Yeter ki yan yana duralım. Oynayan işçi kardeşlerime ve emeği geçen herkese teşekkürler. Umarım yeni oyunlar başarırız.

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da dün yapılan denetlemelerde 155 kişi gözaltına alındı  

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, muhtarlarla bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa