Bartın’da işten çıkarılan maden işçilerinin eylemleri sürüyor

Bartın'ın Amasra ilçesinde, iş akitleri sonlandırılan ve tazminatlarını alamayan 148 taşeron maden işçisi eylemlerinin 5'inci gününde.

30 Mart 2018 22:59
Paylaş

Amasra'da, özel maden şirketine ait Kazpınarı- 2 kuyusundaki galeri açma çalışmaları sürüyor. Çalışmayı yapan taşeron firma, 148 işçisinin sözleşme sürelerinin bittiği gerekçesiyle 13 Mart tarihinde işlerine son verdi. İşçiler, iş akitlerinin sona erdirildiği günden bu yana yasal işlemlerin başlamadığı ve tazminatlarının alamadıkları gerekçesiyle pazartesi gününden itibaren Tarlaağazı'nda bulunan şirketin binası önünde eyleme başladı. Maden işçileri kurdukları çadırların önünde ateş yakarak bekleyişlerini sürdürüyor.

İşten çıkartılan Hasan Güzelbaş, Taşeron firma bizi işten çıkardı. Biz alacaklarımızı tazminatlarımızı istiyoruz. Burada geceli gündüzlü 5 gündür bekliyoruz. Taleplerimiz yerine gelinceye kadar da beklemeye devam edeceğiz dedi.

İşçilerden Veysel Akdoğan ise, 5 gündür işimiz aşımız için bekliyoruz. 148 kişi işsiz kaldı. Yemek ihtiyaçlarımızı Bartın'dan karşılıyorlar. Biz işimize geri dönmek istiyoruz. İşimizi geri vermedikleri gibi paramızı da vermediler. Şu anda 2 aylık maaşımız içeride duruyor. Ve duyumlarımıza göre buraya Çinli işçileri getirecekler. Biz işimizi geri kazanana kadar, burada beklemeye devam edeceğiz diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Denizli'de 16 HDP üyesine 141 yıl hapis cezası verildi

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit istifaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa