30 Mart 2018 16:14

Basın kartı iptal edilen Onaran’ın hukuk mücadelesi sürüyor

2016 yılında 'adli sicil kaydı var' denilerek sürekli basın kartı yenilenmeyen Gazeteci Nevzat Onaran'ın hukuk mücadelesi sürüyor.

Basın kartı iptal edilen Onaran’ın hukuk mücadelesi sürüyor

Paylaş

2016 yılında “adli sicil kaydı var” denilerek sürekli basın kartı yenilenmeyen Gazeteci Nevzat Onaran için mahkemeye yaptığı başvuru reddedilen Avukat Kamil Tekin Sürek, istinaf mahkemesine başvurdu. Hukuk mücadelesini sürdüreceklerini vurgulayan Sürek, “Nevzat Onaran, davasını bütün iç hukuk yollarında takip edecek, iç hukuk yolları tükendiğinde uluslararası yollara başvurmaktan da kaçınmayacaktır” dedi.

1992’den bu yana gazetecilik yapan Nevzat Onaran’ın sürekli basın kartı 2016 yılında iptal edildi. Onaran, Avukatı Kamil Tekin Sürek aracılığı ile kararın iptalı için Ankara Bölge İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme davayı, 2015 tarihnde Resmi Gazete’de yayımlanan Basın Kartı Yönetmeliği’ne dayanarak reddetti.

‘GAZETECİLİK KARTLA YAPILMAZ’

Avukat Kamil Tekin Sürek ret kararına itiraz ederek istinaf mahkemesine başvurdu. Başvuru dilekçesi ile birlikte bir açıklama yayınlayan Sürek, müvekili Onaran ile birlikte aynı dönemde 750’ye yakın gazetecinin sarı basın kartı ve sürekli basın kartının iptal edildiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Basın kartı Yönetmeliğinin değiştirilmesi ve basın kartlarının iptali hatırlanacağı gibi Tayyip Erdoğan’ın bazı gazetecileri gazeteci saymaması ile ilgili açıklamasından sonra gerçekleşti. Önce basın toplantılarına almadılar, haklarında davalar açtılar, sonra da basın kartlarını ellerinden aldılar. Gazetecilik kartla yapılmaz. Gazeteler baskı ve şantajla iktidara yandaş yapılmaya çalışılsa da el değiştirse de gazeteciler hapishanelere doldurulsa ve ellerinden kartları alınsa da gazetecilik bitmez, gerçeklerin halka ulaştırılması engellenemez.” (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kayyım, Özgürlükçü Demokrasi ve Gün Matbaacılık’ın evraklarını istedi

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa