Antep’teki işçilerin talepleri bizim de taleplerimizdir

Antep’teki işçilerin talepleri bizim de taleplerimizdir

Öncelikle ben kendimi tanıtayım. Ben yıllardır Çağlayan'da tekstilde çalışan biriyim. Adım Celal.  Ayrıca Çağlayan Tekstil İşçileri Komite üyesiyim.Tekstilde patronların işçileri nasıl sömürdüğünü, nasıl ezdiklerini gördüm. Çağlayan'da işyerlerinin büyük kısmı

Çağlayan’dan tekstil işçisi

Tekstilde patronların işçileri nasıl sömürdüğünü, nasıl ezdiklerini gördüm. Çağlayan'da işyerlerinin büyük kısmı atölye. Binlerce işçi bu atölyelerde çalışıyorlar. Sendikasız, sigortasız, düşük ücretlere ve mesai ücretleri ödenmiyor. Küçük yaşta çalıştırılan çocuklar var.

Yıllardır hem Evrensel gazetesinden hem Hayat Televizyonu’ndan işçilerin bir araya gelip birlikte mücadele ettiğinde bir şeylerin değişebildiğini gördüm. Ben de en yakınımdakilerle birleşerek mücadele etmeye çalışıyorum. Bu nedenle Çağlayan İşçileri Komitesi’ne katıldım. Çağlayan'da işimiz fabrikalarda mücadele eden işçi arkadaşalrımıza  göre daha zor. Atölyelerde çalışan işçi sayısı az ve sürekli iş değiştiriyor çalışanlar. Antep'teki işçi arkadaşlarımızın mücadelesi ve talepleri biz Çağlayan işçileri için çok öğretici.

Antep'te mücadele eden işçi arkadaşlarımı buradan saygıyla selamlıyorum. İlk başladıklarında beş tekstil fabrikası vardı direnişte olan, sonra yedi fabrikayı bulmuş olması çok önemli. Antepli tekstil işçisi arkadaşlarımızın başlattıkları bu direniş  öncelikle Antepteki bütün işyerlerine yayılarak tüm Türkiye’yi kapsamalı. Devletin ve patronların yoğun baskılarına karşı bu onurlu duruşlarını devam ettirmeleri ve  işçilerini tekel direnişinde olduğu gibi bütün memleketin gündemine oturmalı ve biz işçilerin umudu ve direnci olmalı. Hükümetinde patronların da bu kadar baskı oluşturmalarının nedeni de budur bence.

Antepteki arkadaşlarımızın talepleri biz tekstil işçilerinin  genel talepleridir. Çağlayan'da çalışan işçilerin çoğu sigortasız çalışıyor. Hiçbir işyerinde ikramiye hakkı yoktur. Ve atölyelerin genelinde mesai ücreti olmadığı gibi pazar günleri çalıştığımızda  günlük saat ücreti olarak ne kadar para alıyorsak pazar günleri de onu alıyoruz. Antepli işçi arkadaşlarımızın açtığı bu yolda biz Çağlayan işçilerini mücadeleye katmak için çalışacağız. Talepleriniz bizim de taleplerimizdir. Direnişi gerçekleştiren tüm arkadaşlarımı saygı ile selamlıyorum.

www.evrensel.net