22 Ağustos 2012 12:27

Hem ekonomi yapın hem de doğayı kurtarın

Hem ev ekonomisine hem de insan sağlığına zarar veren kimyasal temizlik maddelerinin kullanımına karşın uzmanlar, ev işlerinde rahatlık sağlayacak öneriler sunuyor. Ev temizliğinde kabartma tozu, elma sirkesi gibi malzemelerin kullanılması durumunda, çevreye zarar veren kimyasal içerikli temizlik ürünlerine yönelimin azalması bekleniyor.Temizl

Hem ekonomi yapın hem de doğayı kurtarın
Paylaş
Duygu Ayber

Hem ev ekonomisine hem de insan sağlığına zarar veren kimyasal temizlik maddelerinin kullanımına karşın uzmanlar, ev işlerinde rahatlık sağlayacak öneriler sunuyor. Ev temizliğinde kabartma tozu, elma sirkesi gibi malzemelerin kullanılması durumunda, çevreye zarar veren kimyasal içerikli temizlik ürünlerine yönelimin azalması bekleniyor.
Temizlik ürünleri satan şirketlerin etkili pazarlama faaliyetleri sonucu, her yüzey için farklı temizlik malzemesi kullanılıyor. Buna karşın uzmanlar, ev temizliğinde ekonomik ve çevreye uyumluluk açısından hayatını kolaylaştıracak çözüm önerileri sunuyor. Uzmanlar, “dünyanın parasını verip hem dünyaya hem kendinize ve sevdiklerinize zarar veren koku gidericiler kullanmaya son” diyorlar.

ESKİ USULLERE DÖNÜŞ

Mutfakta pasta börek yapımında sıklıkla kullanılan kabartma tozunun kullanmasını tavsiye eden uzmanlar, genellikle kötü kokuları gidermek için kullanılan limon suyu ile karıştırıldığında tıkanan muslukları açabileceğini belirtiyorlar. Uzmanlar, paslardan ve pas lekelerinden kurtulmak için de yemek tuzunu kullanmayı öneriyorlar. Uzmanlar, “bilhassa ciğerler için zararlı ve kullanımı sırasında yapılacak ufak bir hata ile ciltte ciddi yanıklara neden olabilecek lavabo açıcıları ve diğer kimyasal temizlik ürünlerini kullanmanıza gerek kalmayacak” mesajı veriyorlar.

‘ELMA SİRKESİ MUCİZESİ’

Sık kullanılan bir diğer mutfak malzemesi olan elma sirkesi de, temizlikte kullanım özellikleri taşıyor. Uzmanlar, meyve sebze yıkanıldığı zaman suya birkaç damla damlatılması halinde hem mikroplardan hem de yeşilliklerde yaprak aralarına sıkışmış minik böceklerden arındırılabileceğini aktarıyorlar. Elma sirkesinin çaydanlık ve tencerelerde kireç sökücü olarak kullanıldığını ekleyen uzmanlar, “renk atmayacağını düşündüğünüz çamaşırlarınızda bile elma sirkesi kullanabilirsiniz” diyor.

EKOLOJİK REHBER

Yazar Selen Özarslan Aktar’ın hazırladığı,  Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayımlanan “Ekolojik Yaşam Rehberi” ev temizliğinde ekolojik ve ekonomik tavsiyeler sunuyor. Ev işlerinde kullanılan temizlik maddelerinin sayısını ve bu ürünlere ödenen bedeli yarıya indirecek pratik çözüm önerileri ile Aktar, “Sadece benden ne olur diye düşünmeyin, hem keseniz rahatlasın hem sağlığınız” mesajı veriyor. Aktar’ın, ev temizliğinde “eski ususllere geri dönüşü” andıran “Ekolojik Yaşam Rehberi”, çevre tahribatına da neden olmayacak öneri ile uzun bir süre ev yaşamını kolaylaştıracak gibi görünüyor. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Olimpik atlet göç yolunda öldü

SONRAKİ HABER

Çıldırmış öyküler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa