22 Ağustos 2012 12:26

Çocukların kulağından müzik

ÇANKAYA Belediyesi’nin başlattığı, Bin Çocuk Korosu yüzlerce çocuğun bir araya gelerek şarkılar söylemesiyle devam ediyor. Yaz tatilini Ankara’da geçiren çocuklar için müziğe büyük bir adım olan bu platform geleceğin sanatçı ve müzisyenlerini yetiştiriyor. Çocuklar bir yandan yeni konse

Çocukların kulağından müzik
Paylaş

ÇANKAYA Belediyesi’nin başlattığı, Bin Çocuk Korosu yüzlerce çocuğun bir araya gelerek şarkılar söylemesiyle devam ediyor. Yaz tatilini Ankara’da geçiren çocuklar için müziğe büyük bir adım olan bu platform geleceğin sanatçı ve müzisyenlerini yetiştiriyor. Çocuklar bir yandan yeni konserlere adım atmanın heyecanını yaşarken, bir yandan da müzik enstrümanlarına yeteneği olanlar gitar ve bağlama dersi alıyor.
Çankaya Belediyesi tarafından başlatılan Bin Çocuk Korosu adlı platform şuan bünyesinde 2 bin 760 yeni sesi barındırıyor. Yaz tatillerini Ankara’da geçiren çocuklar Toplumsal Dayanışma Merkezlerinde gitarda Ali Turan, bağlamada Mert Kılıç eşliğinde hem müzik aletlerini tanıyor hem de bu aletleri çalmanın keyfini sürüyorlar. Haziranda başlayan bu platformda çocuklar, 3 aylık süre kapsamında başlangıç düzeyinde nota eğitimi, müzik teorisi ve gitar tekniklerini öğrenmeye başladılar.
Bu derslerin dışında 38 farklı korodan oluşan Bin Çocuk Korosu 2009 yılında 1100 çocukla başlarken, 2012 yılında çocuk sayısı 1400’lere çıktı. Bin Çocuk Korosu Koordinatörü Azime Bilgin’in öncülüğünde Aslı Aydın, Emel Adalı, Özge Temmuz Özsu, Ali Turan ve Mert Kılıç’ın çalışmalarıyla çocuklar yeni  konserlere hazırlanmanın heyecanını yaşıyor.
Bin Çocuk Korosu, 1 Eylül 2012 itibariyle başlayacak yeni çalışmalarına, 7-14 yaş arasındaki yeni çocukları da bekliyor. Bunun için çocukların mahallelerindeki Toplumsal Dayanışma Merkezlerine ve Bin Çocuk Korosu’nun Maltepe Yerleşkesi’nde bulunan atölyesine başvurmaları yetiyor. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Apollon Tapınağı’nda film müzikleri

SONRAKİ HABER

Olimpik atlet göç yolunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...