27 Mart 2018 01:55
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Mart 2018 01:57

Bloomberg: Kim Jong-un, Çin'e bir ziyaret gerçekleştirdi

Bloomberg, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un'un Çin'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Bloomberg: Kim Jong-un, Çin'e bir ziyaret gerçekleştirdi

Paylaş

ABD merkezli haber ajansı Bloomberg, üç farklı kaynağa dayandırdığı haberinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un'un Çin'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Bu iddianın doğru çıkması halinde Kuzey Koreli lider, göreve geldiği 2011 yılından beri ilk yurt dışı gezisini gerçekleştirmiş olacak.

Aynı zamanda son zamanlarda ABD ve Çin arasındaki gerginliğin artması yüzünden bu iddia siyasi anlamda da büyük bir önem taşıyor.

Konunun hassasiyetinden ötürü kaynakların kimliğini açıklamayan Bloomberg, Kim'in ne kadar ülkede bulunacağının ya da kimlerle görüştüğünün detaylarının belli olmadığını belirtti.

Japonya haber ajansı Kyodo News, sınır şehri Dandong boyunca yolculuk yapan özel bir trenin Kim'i taşıyor olabileceğine dair bir haber yapmıştı.

Bu haberin ardından Çin'in başkenti Pekin'de Pazartesi günü üst düzey bir Kuzey Koreli liderin ülkeye seyahat gerçekleştirdiği iddiaları dile getirildi.

Japonya merkezli Nippon televizyon kanalı ise Pazartesi günü Pekin'e yanaşan bir trenin görüntülerini yayınlamış, bu trenin Kim Jong-un'un babası Kim Jong Il'in 2011'de ölmeden önce Çin'e gerçekleştirdiği seyahat sırasında kullandığı trene benzediği yorumu yapılmıştı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Yardımcısı Raj Shah ise Pazartesi günü gerçekleştirdiği basın toplantısında ziyaretle ilgili iddiaları doğrulayamauacaklarını, bu iddiaların gerçek olup olmadığını bilmediklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’dan PSAKD'ye ziyaret

SONRAKİ HABER

Bulgaristan'da 137 okulda eğitime grip salgını engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa