21 Ağustos 2012 13:50

Madenciler geri adım attırıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde grevdeki maden işçilerini işbaşı yapmamaları halinde işten atmakla tehdit eden Lonmin maden şirketi tehdidini geri çekti. Bu kararda madencilerin verdiği mücadele sonrası hükümetin araya girip şirketten ültimatomunu çekmesini istemesinin etkili olduğu ifade edildi.Ücret artışı talebiyle on g

Madenciler geri adım attırıyor

Paylaş

Ücret artışı talebiyle on günden fazladır Marikana madeninde grevde olan maden işçilerine polis geçen hafta ateş açarak 34 işçiyi öldürmüştü.

Grevden bu yana üretime ara veren Lonmin ise işçilere işbaşı yapmaları için geçen pazartesiye kadar süre vermiş, sonra da bu süreyi düne kadar uzatmıştı.

Şirket yaptığı açıklamada işçilerin üçte birinin işbaşı yaptığını açıklamış, fakat işe başlayanlar arasında grevci işçilerin olup olmadığını bilmediklerini söylemişti. Devlet Başkanı Jacob Zuma işçilerin ölümünden ötürü bir haftalık ulusal yas ilan etmiş ve soruşturma komisyonu kurulması sözü vermişti.

Merkezi Londra’da olan Lonmin şirketinin Başkan Yardımcısı Mark Munroe, binlerce işçiyi işten atarak gerginliğin azalmayacağını belirtti. Zuma hükümetinde bir bakan ise Lonmin’in hükümetle yaptığı görüşmede ültimatomunu kaldırmayı kabul ettiğini açıkladı.

Marikana madenindeki 3 bin sondajcı 4-5 bin rand (484-605 dolar) olan ücretlerinde üç kata yakın ücret artışı talebiyle greve gitmiş, maden şirketi ise grevi yasa dışı ilan etmişti.

Perşembe günü grevcilere polis saldırmış ve polisin ateş açması sonucu 34 işçi hayatını kaybetmişti. 28 bin işçisi olan Lonmin, dünyanın üçüncü büyük platin üreticisi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Empati ödülü sahibini seçecek

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa