26 Mart 2018 13:58

Erdoğan'ın Menbic ve Şengal konusundaki ısrarı sürüyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'den yapılan 'Menbic'den çıkmayız' açıklamalarının Trump'ın iradesini yansıtmadığını düşündüğünü söyledi.

Erdoğan'ın Menbic ve Şengal konusundaki ısrarı sürüyor

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-AB zirvesine katılmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanından Bulgaristan’ın Varna şehrine hareketi öncesi ABD’den gelen “Menbic’den çıkmayız” açıklamaları için “Trump’ın iradesi değildir gibi düşünüyorum” dedi. Erdoğan, “Türkiye olarak biz kesinlikle buralarda işgal kuvveti olarak bulunamayız” ifadesini de kullandı.

Erdoğan, Bulgaristan’ın Varna şehrine hareketi öncesi basın toplantısında konuştu. Erdoğan Irak’tan Şengal’e operasyon yapıldığına dair iddiaları istihbari birimlerden aldığını savundu. Erdoğan Iraklı bir müsteşar ile görüşmeler yapacaklarını söyledi. Erdoğan Menbic konusunda da ABD’ye cevap verdi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: "Irak merkezi yönetiminin Sincar’a (Şengal) yönelik bazı operasyon girişimlerini ben de doğrusu istihbarat örgütümüzden aldım fakat bunun netice itibarıyla tamamıyla bittiği konusunda takipteyiz. Kısmi müdahaleleri olmuş olabilir, bugün de bir yetkili Irak’tan bu konularla ilgili Türkiye’ye gelecek, müsteşar ile görüşmeleri olacak. Temennimiz odur ki, Irak gerçekten Sincar’da bu operasyonu hakkıyla versin. Bunu başarmakta sıkıntı varsa burada da ikili görüşmemizi yapalım, gereğini de Sincar’da biz yaparız. Çok fazla tahammülümüz yok."

ABD’YE CEVAP

Erdoğan, Menbic’den çekilmeyecekleri konusunda üst üste açıklamalar yapan ABD için de “Münbiç bizim için yeni bir şey değil. Obama döneminden beri üzerinde durduğumuz bir konuydu. Devletlerin devamlılığı esastır ilkesinden hareketle bakacaksak, Sayın Obama’nın dediği, buralarda bunlar duramaz. Bunlar Fırat’ın doğusuna çekilecektir. Biz kendilerine ‘Buralar YPG’nin değil. Buraların yüzde 90’ı oradaki Arap nüfusa aittir. Size de bize de düşen buraları sahiplerine teslim etmektir.’ Sayın Tillerson’ın ziyaretinde kendisiyle konuştuğumuzda bize Münbiç’in güvenliğini beraber sağlayalım teklifiyle geldi. Bundan ne anlaşılır? ‘Buralara girme niyetimiz yok, terör örgütünü çıkartalım, güvenliğini ABD-Türkiye sağlayalım…’ Bizim bulunduğumuz nokta bu. Güvenliği sağlamada  beraber hareket edebiliriz. Burada ‘Çıkmayız’ gibi yaklaşımlar Trump’ın iradesi değildir gibi düşünüyorum. Putin’le de Trump’la da görüşmeleri yapıyoruz. Biz Münbic’le ilgili ne diyoruz? Türkiye olarak biz kesinlikle buralarda işgal kuvveti olarak bulunamayız. Buraların sahipleri kimse sahiplerine teslim edelim… ABD’nin üzerine düşen, bizim üzerimize, Rusya’nın üzerine, İran’ın üzerine düşen görev budur." diye konuştu.

ŞENGAL’A İŞARET VERDİ

‘Sincar boşaltıldı mı’ sorusunu yanıtlayan Erdoğan şöyle dedi: “Dün akşam itibarıyla Irak merkezi yönetiminin Sincar’a yönelik bazı operasyon girişimlerini ben de doğrusu istihbarat örgütümüzden aldım fakat bunun netice itibarıyla tamamıyla bittiği konusunda takipteyiz. Kısmi müdahaleleri olmuş olabilir, bir yetkili Irak’tan bu konularla ilgili Türkiye’ye gelecek, müsteşar ile görüşmeleri olacak. Temennimiz odur ki, Irak gerçekten Sincar’da bu operasyonu hakkıyla versin. Bunu başarmakta sıkıntı varsa burada da ikili görüşmemizi yapalım, gereğini de Sincar’da biz yaparız. Çok fazla tahammülümüz yok. Sincar’da bu operasyonu başarmakta bir sıkıntı varsa burada da ikili görüşmelerimizi yapalım, orada gereğini de biz yaparız. Sincar’a çok tahammülümüz yok."

IRAK YALANLADI

Erdoğan'ın TSK’nin Şengal’de operasyon başlattığı yönündeki iddiasına Iraklı yetkililerden yalanlama geldi. Trabzon 6. Olağan İl Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincar’a (Şengal) yönelik operasyonlar düzenlediğini iddia etmişti. Erdoğan’ın bu açıklaması ile ilgili konuşan Iraklı askeri yetkililer, böyle bir sınır ötesi operasyonun olmadığını söyledi. Öte yandan Habertürk gazetesi Irak Ordu Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, “Sincar’da PKK’nin çekildiği bölgelerde güçlerimiz konuşlandı” sözlerine yer verdi. Erdoğan, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde yaptığı konuşmada, Irak merkezi yönetimine yönelik olarak, “Halledecekseniz siz halledin, halledemiyorsanız bir gece ansızın Sincar’a gireriz, oradaki PKK’lıları da temizleriz. Eğer dostsak, kardeşsek bize gerekli kolaylığı sağlayacaksanız” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Gerçek beyefendileriz' diyen taksicilerden suç duyurusu

SONRAKİ HABER

Kar yağışı etkili oldu, İstanbul beyaza büründü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa