25 Mart 2018 15:30

MEB, Aladağ yangınından ders çıkarmamış!

MEB’in gündeminde yurtları denetleyenlerin eğitime tabi tutulması gibi bir girişimin olmadığı, soru önergesine verilen cevapla ortaya çıktı.

MEB, Aladağ yangınından ders çıkarmamış!

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  öğrenci yurtlarının, eğitimli olmayan personel tarafından denetlediği yönündeki iddiaları, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer iddialarla birlikte İsmet Yılmaz’a “Denetimlerde mesleki bilgiye sahip oda ve kitle örgütlerinin de görev alması yönünde bir düzenleme düşünülmekte midir? Denetim ekiplerinin ülke genelinde eğitilmesi için 2018 yılı için bir çalışma programlanmakta mıdır?” sorularını da yöneltti. Gürer’in Aladağ’da 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangınını acı bir örnek olarak gösterdiği ve denetim ekiplerinin eğitime tabi tutulması talebini içeren soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğrenci yurtların denetiminin açık ve şeffaf bir şekilde yapıldığını iddia etti. Yılmaz soru önergesini adeta Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetimlerle ilgili yönetmelikten bahsederek geçiştirdi. Bakanlıklarının denetimi altındaki her türlü kuruluşun, faaliyet ve işlemlerinin, usulsüzlükleri öneyici, eğitimi ve rehberlik yaklaşımını ön planda tutan bir anlayışla denetlenip, inceleme ve soruşturmaların yapıldığını söyleyen Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca yürütülen bu görev kapsamında özel öğrenci yurtlarının idari, mali ve hukuki işlemlerinin açık, şeffaf ve rehberlik anlayışını ön plana çıkaran bir yaklaşımla denetim ve rehberliklerinin yapıldığını ifade etti.

‘DENETLEME OLDUYSA 12 CANI NEDEN KAYBETTİK?’

Gürer ise 29 Kasım 2016’da Aladağ’daki yurt yangınında yaşamlarını yitiren 12 kişinin acısını tüm ülke olarak yaşadıklarını belirterek, “Yurtların denetimlerindeki aksaklıkları gündeme getirdiğimiz soru önergemize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen yanıtta, denetimlerin şeffaf bir şekilde usulüne uygun olarak yapıldığı ima edilmektedir. 12 canın yitirildiği Aladağ’da faciasında hiç ihmal yok mudur? Bu yurt gerçekten gerektiği gibi denetlenmiş midir? Denetlenmişse, 12 canın kaybına neden olan unsur nedir?” diye sordu.  

Gürer, “Denetim ekipleri ülke genelinde eğitilmeli, denetimlerde mesleki bilgiye sahip uzmanların bulunması sağlanmalıdır. Böylesine önemli bir konuda verdiğimiz soru önergesini, Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetimlerle ilgili yönetmelikten bahsederek geçiştirmiş olması da ayrıca düşündürücüdür. Bu durum, yaşanan acılardan ders alınmamış olduğunun da bir göstergesidir” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP'den MHP ile yerelde de ittifak sinyali

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa