25 Mart 2018 14:01
Son Güncellenme Tarihi: 27 Mart 2018 02:36

Puigdemont'un gözaltı süresi uzatıldı

Pazar günü gözaltına alınan Katalan lider Carles Puigdemont dün hakim karşısına çıktı. Mahkeme Puigdemont'un gözaltı süresini uzattı.

Puigdemont'un gözaltı süresi uzatıldı

Paylaş

Pazar günü gözaltına alınan Katalan lider Carles Puigdemont dün hakim karşısına çıktı. Mahkeme Puigdemont'un gözaltında tutulmaya devam edilmesine karar verdi.

DW Türkçe'nin haberine göre, Almanya'da Pazar günü gözaltına alınan eski Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont mahkeme karşısına çıktı. Mahkeme, Katalan liderin iadesi konusunda karar alınana kadar gözaltında tutulmasına karar verdi. Mahkeme kararını Puigdemont'un "kaçma ihtimali" olması ile gerekçelendirdi.

Neumünster Mahkemesi'nde basına kapalı olarak görülen duruşma sonrası basın mensuplarına bilgi veren Savcı Georg-Friedrich Guentge Puigdemont'un "sakin" bir görüntü verdiğini söyledi. Savcı, "İade süreci devam ediyor. Bundan sonra iadenin yasalara uygun olup olmadığı incelenecek" dedi.

Başsavcı vekili Ralp Döpper de Pazartesi günkü duruşmanın, Katalan siyasetçinin iadesinin tartışılmasından ziyade, kimlik bilgilerinin tespiti gibi formalitelerden oluştuğunu, iade kararının değerlendirilmesinin "titiz ve doğru olarak yapılması gerektiğini" belirtti.

Döpper, ayrıca 30 Mart'ta başlayacak Paskalya yortusu tatilinden önce Puigdemont'un iadesine dair bir kararın beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

İspanya, hakkında Avrupa genelinde tutuklama emri çıkarttığı ve yaklaşık 48 saat sonra gözaltına alınan Katalan siyasetçinin iadesini talep ediyor.

İspanya'nın sağlayacağı belgeler doğrultusunda Katalan liderin resmi iade öncesi sürecine dâhil edilip edilmeyeceğine Schleswig-Holstein Eyalet Yüksek Mahkemesi karar verecek.

Almanya yasalarına göre resmi iade talepleri ile ilgili olarak 60 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor.

BM KOMİTESİ DEVREDE

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, seçilme, toplanma ve ifade özgülüğünün Madrid hükümeti tarafından ihlal edildiği gerekçesiyle bir başvuruda bulunan Puigdemont'un şikâyetinin yürürlüğe konduğunu açıkladı.

Pazartesi günü konuyla ilgili bir açıklama yapan komite sözcüsü Julia Gronnevet, Katalan siyasetçinin 2 Mart'ta yaptığı başvurunun yürürlüğe konduğunu ancak dosyadaki "gizlilik" kararı dolayısıyla daha fazla bilgi veremeyeceğini söyledi.

Gronnevet, sadece bundan sonraki süreçte İspanya'nın altı ay içerisinde şikâyetlere karşı resmi bir yanıt vermesi gerektiğini kaydetti.

Cenevre'de bulunan ve 18 bağımsız insan hakları uzmanından oluşan komite, üye devletlerin Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'yi nasıl uyguladığını denetliyor.

ALMAN HÜKÜMETİNDEN AÇIKLAMA

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Pazar günü Danimarka'dan Almanya'ya girerken Schleswig-Holstein eyaletinde gözaltına alınan Katalan liderin İspanya'ya iade süreciyle ilgili duruşma öncesinde bir açıklama yaptı.

Seibert, iade kararının "Alman kanunları ve Avrupa genelinde çıkarılan tutuklama emirleri konusundaki yasal şartlar" uyarınca ele alındığını kaydetti.

Sözcü ayrıca, "İspanya, hukukun üstünlüğü ilkesinin geçerli olduğu demokratik bir ülke. Katalan sorununun sadece İspanya hukuku ve anayasası çerçevesinde çözülebileceği kanısını taşıyan Alman federal hükümetinin bu yönündeki görüşü değişmedi" ifadesini kullandı.

Seibert, Almanya olarak son aylarda İspanyol hükümetinin söz konusu hukuki ve anayasal sistemi koruyan net duruşunu desteklediklerini ekledi.

Katalonya'nın bölgesel başkenti Barcelona ve yakındaki şehirlerde on binlerce kişi Katalan politikacı Carles Puigdemont'un gözaltına alınmasını protesto etmek için sokağa çıkmıştı

Barselona’daki eylemler sırasında polislerle halk arasında çatışmalar yaşandı. Çoğu hafif 79 kişinin yaralandığı iddia edildi. Yaralananlar arasında polislerin de bulunduğu belirtildi.

İspanya Yüksek Mahkemesi, aralarında Carles Puigdemont'un da bulunduğu 5 Katalan siyasi hakkında Avrupa çapında tutuklama kararı çıkardı.

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da yüzde 43 katılımla düzenlenen bağımsızlık referandumundan yüzde 90 oranında evet çıkmış ve Katalonya hükümetinin bağımsızlık ilan etme yolunda adım atması üzerine Madrid, anayasayı devreye sokarak Katalan yönetimini dağıtmıştı. Yerel seçim kararı alınmış ve bazı Katalan siyasetçiler tutuklanmıştı. İspanya yargısının hakkında yakalama kararı çıkardığı Katalan lider Carles Puigdemont ise Belçika'ya gitmişti.

Seçimdeki zaferlerinin ardından yerel parlamentodaki koltuğunu geri kazanan Puigdemont, partsinin tek başkan adayıydı ancak ülkesine dönemiyordu. Madrid hükümeti ise Puigdemont'un Katalonya'yı Brüksel'den yönetmeye başlaması halinde konuyu mahkemeye götüreceği ve özerk bölgenin kontrolünü eline alacağı uyarısını yapıyordu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Çiftlik Bank soruşturmasında 3 milyon liraya el konuldu

SONRAKİ HABER

Aydın'da akıma kapılan elektrikçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa