23 Mart 2018 23:04

Kroman Çelik’te 'işten atma' tartışması sürüyor

Birleşik Metal'in örgütlü olduğu Kroman Çelik fabrikasında İşyeri Baştemsilcisi Temel Özcan'ın işten ayrılması/atılması tartışması sürüyor.

Kroman Çelik’te 'işten atma' tartışması sürüyor

Paylaş

Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Kroman Çelik İşyeri Baştemsilcisi Temel Özcan’ın işten atılması/işten ayrılması tartışması büyüyor. Özcan patron ve sendika yöneticilerinin zorlamasıyla işten atıldığını söylerken, sendika yöneticileri ve patron ise Özcan’ın kendi isteğiyle işten ayrıldığını savunuyor.

İddialara göre olaylar şöyle gelişti: Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Gebze’deki Kroman Çelik’te baştemsilci olan Temel Özcan, 6 ay önce TİS imzalandıktan sonra sözleşmeyi tanımadığını söyleyerek eylem çağrısında bulundu. Ancak işyerindeki işçilerden oluşan komite “Sözleşme bizim için yeterlidir eylemlere gerek yok” dedi.

Daha sonra Temel Özcan sosyal medya üzerinden patron temsilcileriyle işyerindeki sorunlar üzerinden tartışmaya başladı. Bu tartışmaların ardından Özcan hakkında, küfür ettiği iddiasıyla disiplin soruşturması yapıldı, özür mektubu istendi. Sonrasında ise Özcan, yıprandığını söyleyerek sendikal ve kıdem tazminatını da alarak işten çıkmak istedi. Özcan’ın işten çıkma talebi kabul edildi.

Özcan’ın, daha sonra Kroman Çelik’in insan kaynakları bölümüne giderek 400 bin lira para istediği iddia edildi. Bunun üzerine insan kaynaklarının ise Birleşik Metal-İş’i aradığı, sendikanın ise “Biz böyle konuşmadık” dediği iddia edildi. Daha sonra yapılan görüşmelerde Özcan, daha düşük bir meblağ istedi ve hesabına para yatırıldı.

Önceki akşam fabrika önüne gelen Özcan, işten çıkarıldığını belirterek işçilere işbaşı yapmama çağrısı yaptı. İşçilerden bir kısmının çağrıya yanıt vermesi üzerine fabrika yönetimi, Özcan’ın kendi isteğiyle işten ayrıldığına dair imzalı bir belge gösterdi. Bunun üzerine işçiler işbaşı yaptı.

BAŞTEMSİLCİDEN AÇIKLAMA

Baştemsilci Temel Özcan sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada ise kendi isteğiyle işten ayrılmadığını söyledi. Özcan, “Aylardır sendika şubesinden ve Kroman yönetiminden işimi bırakmamla alakalı tehditler almaktayım. Bunu birçok platformda dile getirdim. Birçoğunuz yaşadıklarıma şahitsiniz. En son noktada sendika şube başkanı beni çağırarak bu bayramları çalıştıracaksın dedi. Ben sözünü verdim dedi. Bu işlerden zaten atılacaksın da dedi Ben de işçi arkadaşlarımın bayram talepleri var dedim. Bunun üzerine boş ver işçileri sat gitsin, onlar her şey ister dedi. Biz söz verdik bayramda çalışacak dedi. Sendika işçileri satmamı istedi. Fabrika ile sendika bir oldu beni kovdular. Üzerime atılan iftiralar tamamen asılsızdır. Yönetim 200 bin TL’yi önüme koydu ve ben almadım. Sendika ve fabrikanın göbek bağı vardır. Bilginize arkadaşlar. Bu sendika işveren yalamasıdır” şeklinde bir açıklama yaptı.

BİRLEŞİK METAL-İŞ’TEN AÇIKLAMA

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Temel Özcan’ın 17 Mart günü Şube Başkanı Necmettin Aydın’la bir görüşme yaptığı, görüşmede ‘psikolojisinin bozuk olduğunu, işten ayrılmak istediğini, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra fazladan tazminatın da işverenlikten istenmesini’ talep ettiği ifade edildi. Açıklamada, “Temel Özcan kararının kesin olduğunu ve bu doğrultuda işverenle görüşme yapmalarında ısrarcı olunmasını tekrar etmiştir” denildi. Fabrika yönetimiyle gerçekleştirilen görüşmede Özcan’ın talebinin kabul ediliği belirtilen açıklamada, “Daha sonra Temel Özcan teklifin yetersiz olduğunu, değerinin en az 400 bin lira ettiğini söyleyerek çirkin pazarlığı olabilecek en uç noktalara taşımıştır” denildi. Açıklamada “Açıkça bir rüşvet ve Kroman işçilerinin iradesinin satışı anlamına gelen pazarlık nihayet 22 Mart Perşembe günü mesai saatlerinin bitimine doğru Temel Özcan’ın tüm tazminat hakları ve alacakları ödenerek iş akdinin feshedilmesiyle sonuçlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

SENDİKA ŞUBESİ KURŞUNLANDI

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasının, Gebze Hacıhalil Mahallesi Atatürk Caddesi’nde bulunan Gebze şubesi, önceki gece kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce kurşunlandı. 4. katta bulunan sendika binasının pencerelerine ateş edildi. Pencerelere 3 kurşun isabet ederken, gece içeride kimse bulunmadığı belirtildi. Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada bu olayın Temel Özcan tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tahir Elçi soruşturmasında tek bir şüpheli dahi yok

SONRAKİ HABER

İzmir Barosu, "İnsan Haklarının Başkenti Vizyon Belgesi"ni açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa