20 Ağustos 2012 21:15

Direniş alanı her gün bayram yeri gibi

Kölece çalışma koşullarına karşı insanca yaşayabilecekleri bir ücret için anayasal haklarını kullanıp Deri-İş’e üye oldukları için işten atılan işçileri düşünün bu bayram gününde...Aylardır sendikalı olarak işe geri döneceklerinin inancıyla direnen TOGO işçilerini… Yürekl

Direniş alanı her gün bayram yeri gibi

Paylaş
Duygu Ayber

Aylardır sendikalı olarak işe geri döneceklerinin inancıyla direnen TOGO işçilerini… Yürekleri bayram yeri gibi cıvıl cıvıl işçileri...

Fabrika önünde sendikalı olarak işe dönmek için direnen TOGO işçileri, tek bir gün bile umutsuzluğa kapılmadan insanca yaşayabilecekleri koşulları düşünerek karşılıyorlar bayramı. Her biri işten çıkarılmadan önceki bayramları düşündükçe, direniş alanındaki dayanışmanın bayram yerini aratmadığını söylüyor. Mücadelelerinin kazanımla sonuçlanacağı inancını hiç yitirmeyen işçiler, “Emeği örenlerin bayramı bundan sonra başlayacak” diyor.

ONURLU BİR GELECEK İÇİN

Biri 7, diğeri 4 yaşında iki güzel kız çocuğu babası Mehmet Karasakal da TOGO direnişçilerinden biri. İşten çıkarıldıktan sonra önceki yaşamlarına oranla maddi açıdan daha zor günler geçirdiklerini, ancak kendisi gibi eşi ve çocuklarının da direniş süresince mücadele etmenin haklılığını öğrendiklerini söylüyor. “Küçük kızım İlayda direnişin ilk günlerinde bizi anlamakta zorluk çekiyordu. ‘Babamın işi yok’ diyemiyordu. Ama şimdi küçük yaşına rağmen bizim neden mücadele ettiğimizi anlıyor” diyen Karasakal, her şeyden önce çocuklarına onurlu bir gelecek bırakma umudunu taşıyor.

DAHA GÜZEL BAYRAMLAR İÇİN DİRENİŞ

7 sene boyunca TOGO fabrikasında 795 TL ile geçinmek zorunda kaldığı dönemi anlatan Karasakal, “Direnişten önceki bayramlarda güç de olsa çocuklarıma hediye, misafirler için çikolata, şeker alabiliyordum. Ancak şimdi alamayacak durumda olsam da ailem mücadelemiz kazanımla sonuçlandığında daha güzel bayramlar yaşayacağımızı biliyor” diyor. Direnişten önce en fazla 30 kişiyle bayramlaştıklarını, direniş alanında kurdukları dostluklar ile bu bayram belki de yüzlerce kişiye sarılıp bayramlaşacağını söyleyen Karasakal, “Bu bayramın bizim için yeri bambaşka” diyor.

UMUT EN SON TERKEDENDİR

Dil, din, mezhep ayrımı gözetmeksizin paylaşımı ve kararlılığı direniş alanında öğrendiklerini söylüyor, TOGO’nun tek kadın işçisi Semiha Yılmaz. Ailesini ziyaret etmek için şehir dışına çıktığını ve bayram süresince işçi arkadaşlarından ayrı olacağını belirten Yılmaz, “Aklım ve yüreğim direniş alanında kaldı” diyor. Israrla, “Umudumuzu hiç yitirmeyeceğiz” diyen Yılmaz, TOGO patronuna şöyle sesleniyor: “Ya sendikalı olarak bizleri işe geri alacak ya da fabrikanın kapısına kilidi asacak.”

‘ONLAR KAZANDI BİZ DE KAZANACAĞIZ’

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil işçilerinin direnişlerinin kazanımla sonuçlanmasına çok sevindiğini dile getiren Yılmaz, 11 gün gibi kısa bir sürede kazanımla sonuçlanmasının “işçilerin birliği ve kararlılığı” sayesinde olduğunu vurguluyor.
Yılmaz, “Onlar kazandı, biz de kazanacağımızdan eminiz” derken, direnişteki tüm işçileri selamlamayı da ihmal etmiyor. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Emsal zafer: Hera'da yetki işçide

SONRAKİ HABER

Silivri’de kazdıkları tünelde mahsur kalan 2 kişiye ulaşılamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa