22 Mart 2018 22:16

Bursa'da 31 Mart'tan itibaren alkol ve ekmek yan yana satılmayacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, alkol ile ekmeğin yan yana satılmaması yönündeki uygulamanın 31 Mart'ta hayata geçeceğini belirtti.

Bursa'da 31 Mart'tan itibaren alkol ve ekmek yan yana satılmayacak

Paylaş

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, alkol ile ekmeğin yan yana satılması konusunda çok sayıda şikayet aldıklarını, konuya ilişkin 2 sene önce alınan bir kararın 31 Mart 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini belirterek "Sağlıklı gelecek nesiller için çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmamız gerekiyor" diye konuştu. Aktaş, kararla gençler ve çocukların alkolden uzak durmasının hedeflendiğini söyledi.

AKTAŞ: VATANDAŞTAN GELEN SİTEME KAYITSIZ KALAMAZDIK

Büyükşehir Belediyesinin Mart ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Rutin gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Aktaş, bazı basın organlarında çıkan "Alkol satışı yapılan yerlerde ekmek satılmaması yönündeki" haberlere açıklık getirdi. 4 senedir mensubu olduğu Büyükşehir Belediye Meclisinde böyle bir konudan haberdar olmadığını, olayı detaylı bir şekilde incelediğini söyleyen Alinur Aktaş, 2 sene önce alkol şişeleriyle ekmek kasalarının yan yana bulunması nedeniyle vatandaşlardan şikayetler alındığını ifade etti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesinin alkol satılan yerlere bayilik verilmeyeceği, 31 Mart 2018 tarihinden itibaren de alkol satışına son verilmesi yönünde tebligat gönderdiğini ifade eden Aktaş, "Bunun üzerine BESAŞ, tarihi hatırlatarak geçtiğimiz günlerde çağrıda bulundu. Bursa genelinde 190 bayi, 260 bakkal ve market olmak üzere toplam 450 noktada BESAŞ ekmeği ve mamulleri satışı yapılıyor. 200 binden fazla ekmek satıyoruz. Bu konu ise sadece 13 noktayı bağlıyor. Bu noktalarda ise toplam 1300 ekmek satılıyor. Bu arada bir büyük markette hem alkol hem de ekmek satılıyor. Bu yüzden bunlarla ilgili iptal söz konusu değil. Alkol kullanılmasına veya kullanılmamasına saygı duyuyoruz. Ancak ekmek gibi temel bir besin maddesi, özellikle anne ve babalar tarafından çocuklara aldırılıyor. Vatandaştan gelen siteme kayıtsız kalamazdık" diye konuştu.

Yazıyla alakalı herhangi  bir tepkiyle de karşılaşmadığını, 13 noktadan da olumsuz bir tepkinin gelmediğini, belediyenin ilgili birimlerine sunulan dilekçe bulunmadığını anlatan Başkan Aktaş, kararla kimsenin hayat tarzına müdahale etmediklerini dile getirdi. Alınan kararla özellikle gençler ve çocukların alkolden uzak durmasının hedeflendiğini söyleyen Aktaş, "Sağlıklı gelecek nesiller için çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmamız gerekiyor. Anayasa’nın 58. maddesinde, "Devlet; gençleri alkol, uyuşturucu ve kumar gibi kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır" ifadesi geçiyor. Özellikle küçük mekanlarda 'Alkol ile ekmek satışlarının birlikte yapılmaması yönünde gelen şikayetler üzerine' böyle bir karar alınmıştır" diye konuştu. (DHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan ve Trump görüşmesinde ikili ilişkiler ele alındı

SONRAKİ HABER

Hasankeyf başvuruculardan AİHM’nin kararına tepki: Vicdanları yaraladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa