22 Mart 2018 09:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 korumasına yönelik dava düşürüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında protestoculara saldırıdan haklarında dava açılan 15 korumadan 11 hakkında dava düşürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 korumasına yönelik dava düşürüldü

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Mayıs ayında Washington’a yaptığı ziyaret sırasında, protestoculara saldırıdan dolayı suçlanan ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 15 korumadan 11’i hakkındaki dava düşürüldü.

ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan olaydan sonra Ankara ve Washington arasındaki gerilimi hafifletmeye yönelik süreç, Kasım ayında ABD Federal Savcılarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarından dördü hakkında, davaya bakan yargıçtan davayı düşürmesini istemesiyle başladı.

Ardından, ABD Başkanı Donald Trump tarafından kovulan eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Şubat ayında Türkiye’yi ziyaretinden bir gün önce yedi koruma hakkındaki suçlamalar da geri çekildi. Haklarındaki suçlamalar geri çekilen koruma görevlileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koruma Müdürü’nün de olduğu belirtildi. Korumalardan dördüne yönelik suçlamaların ise hala sürdüğü belirtildi. 

Amerikan medyasında, korumalara yönelik soruşturmayı başlatan savcılara, suçlamalardan vazgeçmeleri için herhangi bir baskı yapılmadığı iddia edildi. (DHA)


 

ÖNCEKİ HABER

‘CHP, İstanbul adaylığı için Abdüllatif Şener’le görüştü’

SONRAKİ HABER

Karl Marx’ın Londra’daki mezarına bir kez daha saldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa