22 Mart 2018 05:37

İranlı işinsanı Ali Sadr Haşimi Nejad ABD'de tutuklandı

İranlı işinsanı Ali Sadr Haşimi Nejad, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Virginia eyaletinde tutuklandı.

İranlı işinsanı Ali Sadr Haşimi Nejad ABD'de tutuklandı

Paylaş

Nafiz ALBAYRAK

İranlı işinsanı Ali Sadr Haşimi Nejad, İran'a yönelik ABD yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Virginia'da tutuklandı. Venezuella ile İranlı şirketler arasındaki yapılan ticareti gizlemek için paravan şirketler aracılığıyla yabancı banka hesapları oluşturduğu öne sürülen Sadr hakkında 34 sayfalık iddianame hazırlandı.

38 yaşındaki Sadr'ın, Amerikan finans sistemini kullanarak 115 milyon doları Venezuella'daki bir toplu konut projesiyle ilgili olarak yasadışı bir şekilde bu ülkeye aktarıp, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları deldiği öne sürüldü.

Sadr hakkındaki iddianamede, ABD'yi dolandırma, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'na (IEEPA) uymama, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için komplo kurma, bankacılık sahtekarlığı, bankacılık sahtekarlığı için komplo kurma, kara para aklama ve kara para aklamak için komplo kurma gibi suçlamalar bulunuyor.

Öte yandan Venezuella'ya yapılan 115 milyonluk yasa dışı para transferinin, Sadr'ın ailesinin Türkiye'de sahip olduğu holdinge bağlı Stratus Turkey ya da Clarity şirketleri aracılığıyla gerçekleştirdiği de iddialar arasında. Para transferlerinin, Sadr'ın emriyle Nisan 2011'de ve Kasım 2013'te 15 ayrı işlemle Türkiye'den diğer uluslararası finans kuruluşlarına yapıldığı belirtildi.

Hakkında 125 yıl hapis cezası istenen Sadr hakkındaki soruşturmanın New York'ta başlatıldığı gerekçesiyle Virginia'dan New York'a sevk edilmesi beklenirken, Reza Zarrab ve Hakan Atilla hakkındaki iddianameleri de hazırlayan New York Güney Bölgesi Federal Savcılığı, Sadr'ın kendisine isnat edilen altı ayrı suçtan 125 yıl hapisle yargılanacağını açıkladı.

Sadr'ın New York'taki duruşmalarına Federal Yargıç Andrew L. Carter bakacak. (New York/DHA)

ÖNCEKİ HABER

ABD'de kar fırtınası: 4 bin uçak seferi iptal

SONRAKİ HABER

The future that those living in palaces in Turkey are imposing on people living in poverty

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa