21 Mart 2018 21:46

Fed faiz artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini, yüzde 1,25-1,50 aralığından yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti.

Fed faiz artırdı

Paylaş

Jerome Poewell'in başkanlığında bu yıl ilk kez toplanan ABD Merkez Bankası Fed, politika faizini çeyrek puan artırarak yüzde 1.25-1.50 aralığına yükseltti.

Fed'in iki günlük mart ayı politika toplantısının ardından açıklanan karara göre yetkililer, 25 baz puanlık faiz artırımına gitme kararı aldı. Merkez bankasının kararı, daha güneşli bir ekonomik görünüme, çok düşük işsizliğe ve artan ücretlere bir yanıt olarak değerlendirildi.

İki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Son aylarda ekonomik görünüm, iş kazançları güçlendi, işsizlik oran düşük kaldı" denildi. Fed, bu yıl içinde üç faiz artırımı öngörüyor, önümüzdeki yıl için ise üç olarak öngörülen artırımın 2 olabileceği belirtiliyor. 

Fed yetkilileri, bu haftaki politika toplantısının 2018'de dördüncü bir faiz artırımına işaret etmek için uygun zaman olup olmadığı konusunda görüş birliğine varamadı. Fed, daha hızlı küresel büyüme, daha güçlü iş yatırımı ve büyük çaplı vergi indirimleri nedeniyle bu yıl dördüncü kez bir oran artırabileceklerini belirtti.(DHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bu sorunlar nasıl düzelecek, kim düzeltecek?

SONRAKİ HABER

İDO ve BUDO'da sefer iptalleri (24 Şubat 2019)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa