Operasyon protestosuna dava

Operasyon protestosuna dava

DERSİM’de, askeri operasyonları protesto etmek için BDP tarafından düzenlenen basın açıklamasına katılan BDP’liler hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı.BDP Dersim İl Örgütü tarafından 24 Martta Bitlis’in Hizan ilçesi ile Siirt’in Baykan ilçesi arasında ya

DERSİM’de, askeri operasyonları protesto etmek için BDP tarafından düzenlenen basın açıklamasına katılan BDP’liler hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı.
BDP Dersim İl Örgütü tarafından 24 Martta Bitlis’in Hizan ilçesi ile Siirt’in Baykan ilçesi arasında yapılan bombardımanda yaşamını yitiren 15 HPG’li kadın için 30 Martta  düzenlenen basın açıklamasına katılanlara dava açıldı.
Açıklamaya katılan ve yaşamını yitiren 15 HPG’linin fotoğrafının yer aldığı pankartı taşıyan BDP Dersim İl Yöneticisi Deniz Kazan ile BDP Üyesi Yusuf Kasun ve basın metnini okuyan BDP Eski Yöneticisi Dursun Demirtaş hakkında Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla dava açıldı.
Malatya 3. Ağrı Ceza Mahkemesi, talimat yoluyla Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığından söz konusu kişilerin ifadesinin alınması istedi. Cumhuriyet Başsavcılığına gidip ifade veren BDP’liler, soruşturmaya konu olan basın açıklamasına katıldıkları belirterek, amaçlarının askeri ve siyasi operasyonları protesto etmek olduğunu söylediklerini dile getirdiler. (DERSİM)

www.evrensel.net