20 Mart 2018 10:59

Tüketici güveni Mart ayında yüzde 1.3 azaldı

Tüketici güveni, Şubat ayındaki 72.3 düzeyinden, Mart’ta yüzde 1.3 düşüşle 71.3 puana geriledi.

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

HANENİN MADDİ DURUMU

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.7 azalarak Mart ayında 90.6'ya geriledi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

GENEL EKONOMİK DURUM

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Şubat ayında 96.8 iken, Mart ayında yüzde 1.7 azalarak 95.1 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.4 azalarak Mart ayında 73.5 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

TASARRUF ETME OLASILIĞI

Tasarruf etme olasılığı endeksi Şubat ayında 25.7 iken, Mart ayında yüzde 1.2 artışla 26 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme olasılığı olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor. (DHA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa eski cumhurbaşkanı Sarkozy gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

ABD: Suriye'nin kuzeydoğusunda 500-600 asker kalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa