20 Mart 2018 10:47

Fransa eski cumhurbaşkanı Sarkozy gözaltına alındı

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy seçimlerde yolsuzluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. 

Paylaş

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2007’deki seçim kampanyasında yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla gözaltına alındı. Sarkozy, Kaddafi rejiminden yasa dışı finansman sağlamakla suçlanıyor.
Fransa’nın Nanterre kentinde dün sabah gözaltına alınan Fransa Eski Cumhurbaşkanı’nın yolsuzlukla mücadele ekipleri tarafından sorgulandığı belirtildi. Konferans için bulunduğu Dubai’den yeni dönen Sarkozy’nin İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitmeye hazırlandığı öğrenildi. 

SORUŞTURMA 2013’TE BAŞLADI

Sarkozy, 2007 yılındaki seçim kampanyasını Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi’den gelen “yasa dışı mali destek”le finanse ettiği iddiasından ötürü ilk kez sorgulanıyor. Ancak hakkında soruşturma 2013 yılında başlatılmıştı. 

Sarkozy’nin eski iş arkadaşı Alexandre Djouhri birkaç hafta önce Londra’da tutuklanmış, kefaletle serbest bırakılmıştı. Bu yılın başında Sarkozy’nin seçim kampanyasından sorumlu Claude Geant hakkında da resmi soruşturma başlatılmıştı. Fransız Le Monde gazetesi, iki şüphelinin 2007 öncesi Trablus’tan Paris’e iki milyon avro transfer edilip Sarkozy’nin ekibine verildiği iddialarıyla ilgili ifade verdiklerini yazdı.

ÇOK SAYIDA KİŞİ AÇIKLAMA YAPTI

2016’da iş adamı Ziad Takieddine, 2006 yılının sonlarında Libya’dan Sarkozy’ye 5 milyon avro getirdiğini söylemişti. Bu ifadeler, eski Libya askeri istihbarat birimi direktörü Abdullah Senussi’nin 2012’de Libya’da verdiği ifadeleri doğrulamıştı.

Eski Libya Petrol Bakanı Şükrü Ganim de 2012’de şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiş, üzerinde bulunan notlarda da Sarkozy’ye çanta dolusu paranın iletildiği ortaya çıkmıştı.

Kaddafi ile Fransa arasında ilişkiyi sağlayan kişi olarak gösterilen ve kısa süre önce Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’da uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Beşir Salih de “Kaddafi, Sarkozy’yi finanse ettiğini söyledi. Sarkozy bunun aksini iddia etti. Ben Sarkozy’den çok Kaddafi’yi inandırıcı buluyorum” diye konuşmuştu.

Sarkozy, 2002-2004 ve 2005-2007 arasında Fransa İçişleri Bakanlığı görevini yürüttü, 2007’de yapılan seçimde sosyalist aday Segolene Royal’i geride bırakarak Cumhurbaşkanı seçildi. 2007-2012 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Sarkozy hakkında iddiaları ise reddediyor. (DIŞ HABERLER)
 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

NBA'de gecenin maçları: LeBron-Giannis eşleşmesi nefes kesti

SONRAKİ HABER

Bağımsızlık yanlısı Katalanlar yol kapama eylemini sürdürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa