İthalatın sorumlusu DTÖ’ye bağlananlardır

İthalatın sorumlusu DTÖ’ye bağlananlardır

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada pamuk üreticisinin hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin 1 milyon ton olan üretimine karşılık, lif pamuk ihtiyacının 1.5 milyon ton olduğunu belirten Bayraktar; “Ortaya çıkan açığın kapatılması ve i

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada pamuk üreticisinin hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin 1 milyon ton olan üretimine karşılık, lif pamuk ihtiyacının 1.5 milyon ton olduğunu belirten Bayraktar; “Ortaya çıkan açığın kapatılması ve ithalattan kurtulmak için pamuğa verilen desteklerin artırılması ve girdi masraflarını azaltacak önlemlerin alınması şart” diye konuştu.
Şemsi Bayraktar, pamuk hasadının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’nin pamukta “net ithalatçı” konumuna gelmesinde sorumlunun çiftçi olmadığını vurguladı. Bayraktar, “Pamuk maliyet unsurları çiftçinin belini bükmektedir. Bu nedenle, yurt içi ekim alanları, çoğunlukla mısır ve buğdaya kaymıştır. Sorun aslında, pamuğun dışarıda desteklenerek, çok daha ucuza mal edilip, hiçbir gümrük engeliyle karşılaşmadan Türkiye’ye girmesidir” dedi.
“Sorumlu bulunmak istenirse, Dünya Ticaret Örgütü’ne düşük tarifeyle bağlanıp yüksek indirim taahhüdünde bulunan, Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan gümrük birliğine pamuğu, sanayi ürünü olarak sokan zamanın yöneticileri ve yüksek fiyatlı girdilerdir” diyen Bayraktar, şunları söyledi:
“Türkiye’nin ihracat gelirinin dörtte birini sağlayan tekstil ve konfeksiyon sektörünün temel girdisi durumundaki pamuğun üretimi için Türkiye uygun doğal koşullara sahiptir. Pamuk verimi, son yıllarda sertifikalı tohum kullanımı, modern ekipman ve arazi ölçeklerinin büyümesinden dolayı yükseldi ve birçok üretici ülkeyi geride bıraktı. Ancak, devlet teşvikleriyle tekstil ve konfeksiyon üretim kapasitesi de yüksek boyutlara ulaştı. Bu yüksek kapasite nedeniyle pamuk üretimimiz, ülkemizin tekstil ve konfeksiyon kapasitesinin altında kaldı ve ithalat zorunlu hale geldi.”  (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net