Uçuş güvenliği riske ediliyor

Uçuş güvenliği riske ediliyor

Hava-Sen Başkanı İskender Çarkçı, fazla mesai nedeniyle uçuş güvenliğinin tehlikeye düştüğünü, bunun kazalara davetiye çıkardığını dile getirdi.

Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) Başkanı İskender Çarkçı, fazla mesai nedeniyle uçuş güvenliğinin tehlikeye düştüğünü, bunun kazalara davetiye çıkardığını dile getirdi.

 

KRT TV’ye konuk olan İskender Çarkçı, toplu iş sözleşmesinde kendilerine tanınan hakların birer birer geri alındığını belirtti. 6 gün çalışan birinin 7. gün istirahat etmesi gerektiğini ifade eden Çarkçı, şöyle devam etti: “Daha sonra sivil havacılık yeni yönerge getirdi. Bu yönergede aralıksız 144 saat mesai verilebilir diyor, bu da 12 güne denk geliyor, demek 12 gün arka arkaya bize mesai yaptırılabiliyor. Bu kadar yoğun tempo içinde bedenen ve ruhen çökmeye doğru gidiyoruz. Bu patlama noktasına geliyor. Yorgunluktan dolayı havada bayılan oluyor, sinir krizi geçiren oluyor.” Bu durumun uçuş emniyetinin ihlal edilmesine doğru gittiğine dikkat çeken Çarkçı, “Son yaklaşmaya girmiş uyuklayan bir pilot düşünebiliyor musunuz? İnişe gelmiş ama uyukluyor” diye konuştu. (İSTANBUL)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Mart 2018 16:32
www.evrensel.net
ETİKETLER Hava-Sen