Sabitfikir ‘Vampir’ edebiyatına mercek tutuyor

Sabitfikir ‘Vampir’ edebiyatına mercek tutuyor

İNTERNET’in en çok okunan edebiyat eleştiri sitesi sabitfikir.com’un basılı yayını sabitfikir, ağustos sayısında, karanlık bir dünyanın kapılarını aralıyor ve “vampir edebiyatı”nın tarihsel gelişimine doğru sürükleyici bir yolculuğa çıkıyor. “Kırk Ateşle Harlanmış Kahraman: Vampir” başlığıyla

İNTERNET’in en çok okunan edebiyat eleştiri sitesi sabitfikir.com’un basılı yayını sabitfikir, ağustos sayısında, karanlık bir dünyanın kapılarını aralıyor ve “vampir edebiyatı”nın tarihsel gelişimine doğru sürükleyici bir yolculuğa çıkıyor.
 “Kırk Ateşle Harlanmış Kahraman: Vampir” başlığıyla Damla Özlüer tarafından hazırlanan dosya, sabitfikir’in ağustos sayısını açıyor. Özlüer, genç kızların hayallerini süsleyen yeni dönem vampirlerden, bereketli 1800’lere; postmodern vampirlerden, ‘70’li yıllara kadar bu ‘kanlı tarihin’ her dönemine ışık tutuyor.
Sinemanın ilk vampiri Nosferatu, Dracula, Carmilla ve diğer gotik kahramanlar dosya konusunda tüm detaylarıyla aktarılıyor. Aysu Önen ise kan damlayan sayfaları inceleyerek, vampir edebiyatının en ilgi çekici eserlerini okurlarla buluşturuyor.
Bunun yanı sıra Özgün Uçar da Ankara’da dolaşan vampir hayaleti hakkında sokaktan bildiriyor ve genç kızların gözdesi, iyi kalpli vampir Edward Cullen’i okuyuculara soruyor.
Her ay 30 bin basılan sabitfikir’in ağustos sayısında Elif Bereketli fantastik, bilim kurgu ve korku türlerinde eserleri bulunan yazarların kurduğu FABISAD hakkında Genel Koordinatör Barış Müstecaplıoğlu’yla keyifli bir söyleşiye imza atıyor. Koray Löker ise TV köşesinde Muhteşem Yüzyıl’ın gördüğü ilginin nedenlerini araştırıyor. A. Ömer Türkeş, Özgün Uçar, Kaya Genç, Hayati Roman, Selçuk Uygur, küçük İskender, Nazan Maksudyan, Burcu Arman, Mert Tanaydın, Ayşe Düzkan ve Aysu Önen gibi pek çok ismin eleştiri yazılarının da bulunduğu sabitfikir’in ağustos sayısında E.M. Forster’ın kurgu harikası Howards End kitabını ise Oylum Yılmaz edebiyatseverler için yazdı.
Ayrıca dergide bu ay Hasan Cömert, Hakan Bıçakcı’yla ‘halkın hassasiyeti’ni konuşurken; Serdar Kuzuloğlu keşfetmeniz için kendi el yazısıyla öneriyor. Ceyhan Usanmaz, Gölgede Kalanlar’da Montaigne’i aktarırken; Elif Tanrıyar ise Kelebek Etkisi’ni ‘yaşam kırıkları’na ayırıyor.
Kapak illüstrasyonunu genç çizer Dünya Atay’ın yaptığı dergide, edebiyat ve yayıncılık dünyasından haberler ile düşünce özgürlüğü ihlalleri de yer alıyor.
Yayın yönetmenliğini Elif Bereketli’nin yaptığı sabitfikir, Idefix ve Prefix paketleriyle ücretsiz. sabitfikir’in içeriğini ve daha fazlasını www.sabitfikir.com adresinde bulmak mümkün. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net