17 Mart 2018 14:59

‘Fıkhî hükümleri güncellemek, reform değildir’

34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nın sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede güncelleme ve reform tartışmaları yer aldı.

‘Fıkhî hükümleri güncellemek, reform değildir’

Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığının Haymana'da düzenlediği ve 81 il müftüsünün katıldığı "34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı" Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın başkanlığını yaptığı değerlendirme oturumunun ardından sonuç bildirgesiyle sona erdi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, toplantının gündemdeki dini konuları ve Başkanlığın sunduğu hizmetleri değerlendirmek, teşkilat mensupları arasında iletişimi güçlendirmek, bilgi ve tecrübe paylaşımı aracılığıyla verimliliği artırmak amacıyla yapıldığını kaydetti.

Sonuç bildirgesinde, “Dinin değişmez sabiteleri dışında kalan ve içtihadın mümkün olduğu alana dâhil olan bazı fıkhî hükümleri, değişen şartlara göre güncellemek, dinde reform yapmak anlamına gelmemektedir. Aslında bu davranış, İslam'ın evrensel hakikatlerini, onların özüne dokunmadan her çağa ve topluma aktarmak ve vahyin ışığında hayata rehberlik etmek demektir. Bu anlayış çerçevesinde Din İşleri Yüksek Kurulumuz, İslam'ın sabiteleri ile birlikte hayatın gerçeklikleri ve değişkenlerini de dikkate alarak dinî bilgi üretmektedir” denildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

KESK'ten seçmeli din derslerinin zorunlu hale getirilmesine tepki

SONRAKİ HABER

Beşikçioğlu: Hepimiz aynı gemideyiz, kaptana da biz karar vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa