17 Mart 2018 08:53
Son Güncellenme Tarihi: 17 Mart 2018 11:47

Sivillerin yıllık 200 olan mermi hakkı 1000 mermiye çıkarıldı

Sivil vatandaşlara tanınan yıllık 200 adet olan mermi kullanım hakkı Süleyman Soylu’nun imzaladığı genelge ile 1000’e çıkarıldı.

Paylaş

Sivil vatandaşlara tanınan yıllık 200 adet olan mermi kullanım (istihkak) hakkı, 1000 adet mermiye çıkarıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Mart 2018 tarihinde imzaladığı genelge ile sivilllere verilen mermi hakkı 5 katına çıkarıldı.

Dünya genelinde bireysel silahlanmaya karşı kampanyalar sürdürülürken ve her yıl ateşli silahlardan kaynaklanan ölümler artarken, İçişleri Bakanlığı'nın ateşli silahlar ve av silahı bayilerine gönderdiği genelgede 200 adet mermi alma hakkının 1000 adede çıkartıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzaladığı genelge ile sivil yurttaşlara daha fazla mermi alabilme hakkı doğdu. Ancak 1000 adet merminin toplu şekilde mi verileceği yoksa belirli aralıklarla istenilen kadar mı alınacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.


MEHMET TÜM: 2000 MERMİ HAKKI 106 BİN KAYIP SİLAH İÇİN Mİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla yayınlanan genelgeye sert tepki gösteren CHP’li Mehmet Tüm, 106 bin 704 kayıp silah olduğunu hatırlatarak ‘mermi hakkı kayıp silahlar için mi 5 katına çıkarıldı’ diye sordu. CHP’li Tüm konuya ilişkin şunları söyledi:
“Tüm dünya bireysel silahlanmaya karşı ciddi girişimlerde bulunurken, ne yazık ki, ülkemiz kayıp, kaçak silah cennetine dönüşmüş durumda. Bireysel suçlarda ateşli silah kullanımının olağanüstü arttığı bir ülkede, İçişleri Bakanlığı bireysel silahlanmayı kontrol altına almak yerine bu tehlikeyi daha da tırmandıracak girişimlerde bulunuyor. Mermi hakkı 106 bin kayıp silah için mi 5 katına çıkarıldı? Mermi hakkının 200 mermiden 1000 mermiye çıkarılmasının akla mantığa sığan hiçbir gerekçesi yoktur.”

‘GENELGE CİNAYETLERİN ARTMASINA NEDEN OLACAK’

Ruhsatsız ve kaçak silah sayısının da yüz binleri bulduğunu da hatırlatan Mehmet Tüm, “El altından istediğiniz zaman çok cüzî rakamlara ateşli silah veya av tüfeği alınabilmektedir. Bu silahlarla her gün cinayetler işlenmektedir. Böyle bir ortamda, İçişleri Bakanlığı’nın mermi hakkını 5 kat artırması, daha fazla suç işlenmesine ve bu cinayetlerin katlanarak artmasına neden olacaktır” dedi.

‘MERMİ HAKKININ AZ OLDUĞU KANAATİNE NASIL VARILMIŞTIR?’

CHP’li Mehmet Tüm, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi vererek mermi hakkının artırılmasının gerekçesini sordu. CHP’li Tüm’ün önergesinde şu sorular yer aldı:

- Bireysel silahlanmanın, ruhsatsız, kayıp ve kaçak silahlanmanın her geçen gün arttığı ülkemizde bahsi geçen kararın alınmasının gerekçesi nedir?

- Mermi hakkının az olduğu kanaatine nasıl varılmıştır? Bakanlığınız bünyesinde konuya çalışan herhangi bir kurul veya birim var mıdır?

- Mermi hakkının 5 kat artırılmasının gerekçesi nedir? 1000 mermi hakkı ülke güvenliği açısından yaratabileceği tehlikeler üzerine herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

- Ateşli silah satışını ve kullanımını kısıtlayacak bir çalışma neden yapılmamaktadır?

- Hükümetiniz tarafından söz verilmesine rağmen internetten silah satışını engelleyecek bir çalışma neden hâlâ başlatılmamıştır?

- Ruhsatsız, kayıp veya kaçak silah bulundurmanın cezasını artıracak bir çalışmanız bulunmakta mıdır? (HABER MERKEZİ)


Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yurt yönetmeliğinde değişiklik yeni Aladağ’lara davet gibi

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa