17 Mart 2018 08:37

Yurt yönetmeliğinde değişiklik yeni Aladağ’lara davet gibi

MEB Aladağ faciasını unuttu. Öğrenci sayısı 100 olan yurtlarda yangın söndürme sistemi şartı 200’e çıkarıldı, 200’den az olan yurtlar denetlenmeyecek.

Paylaş

MEB özel yurt yönetmeliğinde yapılan değişiklikle öğrenci sayısı 100 olan yurtlarda yangın söndürme sistemi şartı 200’ün üzerine çıkarıldı, 200’den az öğrencisi olan yurtlarda yangın denetimi de yapılmayacak.
      
Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Aladağ’da 12 çocuğun yandığı tarikat yurdu faciasını unutan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel yurtlardaki koşulları sıkılaştıracağına kolaylaştırdı. Özel yurt yönetmeliğinde değişikliğe giden bakanlık, yurtlardaki yangınlara karşı otomatik söndürme sistemi için öğrenci şartını 2 katına çıkartarak kuralları esnetti. Yeni yönetmelikle Bakanlar Kurulu kararıyla, daha önce öğrenci sayısı 100 olan “yurtlarda söndürme sistemi” bulunması koşulu, yeni yönetmelikle 200 ve üzerine çıkarıldı.

Yönetmelik değişikliği “kamu yararına dernekler” denilerek kapatılan 900’e yakın FETÖ yurdu da kamu yararına dernek olarak görülen dinci cemaatlere devredilebilecek.

MEB, ÖZEL YURTLARDA SIKI DENETİM YERİNE ŞARTLARI KOLAYLAŞTIRDI

Adana’nın Aladağ ilçesinde cemaat yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan ve 11 kız öğrenci ve 1 yurt görevlisinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan yurt yangınını unutan MEB, Bakanlar Kurulu kararıyla “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği”nde skandal bir değişiklik yaptı. Yurt açma koşullarının zorlaştırılarak, denetimlerin arttırılması taleplerine kulaklarını tıkayan bakanlık, şartları kolaylaştırma yoluna gitti.

Bakanlığın en dikkat çekici değişikliği, yurtlardaki yangın denetim sistemlerine ilişkin oldu. Yangın ikaz amacıyla duman ve ısıya duyarlı, gaz kaçaklarını algılayan sensörler ve alarm sistemi bulundurulması gereken yurtlarda bakanlık otomatik söndürme sistemlerinin bulundurma zorunluluğuna ilişkin öğrenci sayısı sınırını 100’den 200’e çıkarttı. Artık öğrenci sayısı 200’e kadar olan yurtlarda yangın söndürme sistemi bulunmasa da denetime tabi olmayacak. Yönetmeliğe ayrıca yurtların akaryakıt istasyonları, yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin üretildiği veya depolandığı yerler arasında en az yüz metre mesafe bulunması zorunluluğu eklendi.

MEB, yurtlardaki yönetici sayılarına da düzenleme getirdi. Eski yönetmelikteki “Yüz elli öğrenciye kadar bir müdür yardımcısı, yüz elli ve sonraki her yüzelli kontenjan için bir müdür yardımcısı görevlendirilir” maddesini değiştiren bakanlık, 150-500 öğrenci için iki, 501-750 öğrenci için üç, 1001- 1500 öğrenci için 5 müdür yardımcısı görevlendirmesini istedi. Yani bakanlık 1500 öğrencinin barındığı bir yurttaki 10 müdür yardımcısı şartını 5’e düşürmüş oldu.

LİSANSSIZ YÖNETİCİLER

Bakanlık ayrıca maddede yaptığı sayısal değişiklikle birlikte “Müdür yardımcılarının lisans mezunu olması zorunludur” şartı kaldırıldı. Ayrıca değişiklikle üniversite mezunu olma şartı kaldırılan müdür yardımcılarına belletici olarak yurtlarda görev yapmalarının da önü açıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da sabaha karşı il genelinde 5 bin polisle operasyon

SONRAKİ HABER

MUN ile tanışıyor musunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa