16 Mart 2018 10:09

Kore'ye uygulanacak yaptırım kararı Resmi Gazete'de

BM Güvenlik Konseyi'nin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne uygulanmasını kararlaştırdığı yaptırımlara ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) uygulanmasını kararlaştırdığı yaptırımlara ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan kararla, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne birçok ticari emtianın satışına ve bu ülkeden alımı yasaklanırken, KDHC uyruklu 39 kişinin mal varlığının dondurulması ve seyahat yasağı uygulanması kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu kararına göre, KDHC'nin nükleer programına katkıda bulanabilecek altın transferinin yanında, doğalgaz, ham petrol, tekstil ürünleri, kullanılmış gemi, endüstriyel makine, ulaşım araçları, demir-çelik ve diğer metallerin satışı yapılamayacak. 

Buna karşılık, KDHC'den kurşun ve kurşun cevheri, gıda tarım ürünleri, elektrikli aletler, makine, magnezit, kereste, deniz taşıtları, deniz mahsulleri, tarım ürünleri, tekstil ürünleri, kumaş, hazır giyim ürünleri, makine, elektrikli aletler ithal edilmeyecek ve KDHC'ye tedariği ve satışı yasaklanan maddelerin varlığına ilişkin geçerli şüphe bulunması durumunda liman ve havalimanları da dahil olmak üzere tesis ve mekanlarda denetim yapılabilecek.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararıyla yasaklılar listesine dahil edilen bu kapsamdaki deniz taşıtları, acil durum söz konusu olmadığı sürece Türkiye limanlarına giremeyecek, bu deniz taşıtlarına gemiden gemiye taşıma gerçekleştirilemeyecek, yardım sağlanmayacak. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana, İzmir ve İstanbul'da Newroz öncesi operasyon

SONRAKİ HABER

Antalya'da yol çalışması yapan iş makinesinin çarptığı kadın yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa