15 Mart 2018 23:51

ABD: Türkiye ile Menbiç konusunda uzlaşma olmadı

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert yaptığı açıklamada, 'Menbiç konusunda henüz anlaşma yok. Türklerle Menbiç görüşmelerimiz sürüyor' dedi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, YPG güçlerinin Menbiç'ten ayrılmaları konusunda Türkiye ile bir uzlaşmaya varmadıklarını söyledi. 

Başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Nauert, "Türk ve Amerikalı ortak çalışma gruplarının toplantılarının ardından Türk Dışişleri Bakanı, Türkiye ile ABD'nin Menbiç konusunda görüş birliğine vardığını söyledi. Suriyeli, YPG'li Kürtler'in kentten ayrılacaklarını aktardı. Siz de bunu böyle mi değerlendiriyorsunuz" sorusuna yanıt verdi. Nauert, "Biz öyle değerlendirmiyoruz. Şu aşamada Türk hükümeti ile birçok görüşmeler yapmaktayız. Geçen hafta Türk hükümeti yetkilileri ile bir buçuk-iki gün süren görüşmeler yaptık. Şu aşamada hala Türkiye bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz, görüşmelerimiz bitmiş değil" karşılığını verdi.

Nauert başka bir soru üzerine, Türkiye'nin Afrin'e girdiğine ilişkin haberleri gördüklerini ancak bu haberlerin doğruluğunu şimdilik doğrulayamayacaklarını söyledi. ABD güçlerinin Afrin'de operasyon yapmadıklarını belirten Nauert, "Bu gelişmeler, bizim odak noktamız olan IŞİD ile mücadelede dikkatleri dağıtyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Nauert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı 'ateşkes kararının' bütün Suriye için geçerli olduğuna ilişkin ABD'nin pozisyonunun değişmediğini de belirtti. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP PM Üyesi Barış Karabıyık, Kozan emniyetinde gözaltında

SONRAKİ HABER

JES'e karşı aylardır direnen kadınlar: Eskiden buralar çiğ kokardı şimdi asit

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa