15 Mart 2018 18:19

Bebek maması neden SGK kapsamında değil?

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök bebek mamalarının neden SGK tarafından ödeme kapsamına alınmadığını sordu.

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Bebek mamaları neden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme kapsamına alınmamaktadır” diye sordu. 

Türkiye’de bebek maması fiyatlarının son 1 yılda yüzde 70 oranında arttığını kaydeden Gök, “Bebek maması Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyen bir ürün olduğu için fiyat politikası üretici firmaların inisiyatifine bırakılmıştır. İkiz veya üçüz bebek sahibi, asgari ücretle geçinen bir ailenin bütçesinin başta mama olmak üzere diğer bebek giderlerini karşılayamayacağı açıktır” dedi. Gök şu soruları yönetti:

* Çocuklar için hayati önem taşıyan bebek mamaları neden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme kapsamına alınmamaktadır?

* Bebek maması ücretlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasına ilişkin herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?

* Bebek sahibi olan her ailenin bir gider kalemini oluşturan mamaların fiyatlarının yüksek oranda artmasını önlemek için neden herhangi bir önlem alınmamıştır?

* Bebek maması fiyatlarının makul seviyelere düşürülmesi için yapılacak çalışmalar nelerdir (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zamlar cep yaktı, mutfak giderleri arttı

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa