HDP: Asimilasyoncu  yaklaşım kabul edilemez

HDP: Asimilasyoncu yaklaşım kabul edilemez

HDP İzmir Milletvekili, Müslüm Doğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın 'Alevilerin ibadet yeri camidir' açıklamasına tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, bir TV kanalında “Alevi kardeşlerimiz cemevlerinde muhabbetlerini yapabilirler, namazlarını da kılmak istiyorlarsa kılsınlar. Müslümanların ibadet yeri camidir. Camiler hem Sünni hem Alevi’nin ibadet yeridir” sözleri tartışma yarattı. 

HDP İzmir Milletvekili, HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Üyesi Müslüm Doğan bir açıklama yaparak yaparak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın sözlerine tepki gösterdi.

Müslüm Doğan şunları söyledi: “Açıklamalar, devletin ve AKP Hükümetinin Alevilere karşı olan inkarcı ve asimilasyoncu bakışını bir kez daha ortaya koymuştur.” dedi.  Doğan, “Diyanet İşleri Başkanlığı, varlığıyla tartışmalı bir yerde dururken, Türkiye halklarının inançsal, mezhepsel ve sosyal yaşamı hususunda fetva verecek bir kurum değildir, olamaz da. Diyanet İşleri Başkanının kitle iletişim araçlarını kullanarak insanları rencide edecek kışkırtma ve propagandaya dayalı bu yaklaşımı suç teşkil etmektedir. Prof. Erbaş, devlet memuru olarak alenen suç işlemektedir.”  (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Mart 2018 17:37
www.evrensel.net