PKK’lilerle karşılaşma siyasetin gündeminde

PKK’lilerle karşılaşma siyasetin gündeminde

İncelemelerde bulunmak için Şemdinli’ye giden heyetin PKK’lilerle karşılaşması Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündemindeydi.Süleymaniye Camisi çıkışında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan BDP’ye yüklendi. &l

Süleymaniye Camisi çıkışında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan BDP’ye yüklendi. ‘Basının bu konuyu farklı bir şekilde işlemesi gerektiği’ telkininde bulunan Erdoğan, BDP için yine PKK uzantısı ifadelerini kullandı. “Yazılı ve görsel medyanın çok daha farklı bir şekilde de işlemeli. Parlamentoda yaptığım birçok konuşmada, parlamentodaki uzantısı olan BDP’ye; batı, bölücü terör örgütünü ilan ediyor, ‘bu bir terör örgütüdür’ diyor. Siz niçin bunu söyleyemiyorsunuz dediğimizde, BDP hiçbir zaman ‘bu bir terör örgütüdür’ diye ilan edememiştir” dedi. Kürtlerin korku ve tehdit altında oldukları için BDP’ye oy verdiklerini öne süren Başbakan karşılaşma görüntüleri için, “Bize düşen ‘Bu ne muhabbet’ demektir” şeklinde konuştu. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK’lilerce kaçırılmasına da değinen Erdoğan, “Teröristler kaçırdı’ diyemedi. ‘Arkadaşlar, çocuklar’ bu ifadeyi kullanmıştır. Bunlar tabii ortaya bir şey koyuyor. Ortada nasıl bir senaryo var? Ne oynanıyor, ne yapılmak isteniyor? Bunlar üzerinde milletçe düşünmemiz lazım. Kim kime dosttur, bunu ortaya koymak lazım. Biz boşuna CHP ile BDP aynıdır demiyoruz. Bunlar aynıdır”  dedi.

GÜL: GÖRÜNTÜLER ÇOK ÜZÜCÜ

Sultan Ahmet Camii’nde bayram namazını kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de cami çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Görüntüler çok üzücü. Herkesin sorumluluk duygusu içinde hareket etmesi gerekiyor” diyen Gül, PKK’lilere seslenerek, “Devlet olarak, ülke olarak, yanlışta olan herkese ‘evine dön, bu yanlıştan vazgeç’ diyoruz” dedi.

‘PKK ORADA, DEVLET NEREDE?’

CHP lideri Kemal Kılıçdaoğlu ise ortaya çıkan tabloyu doğru bulmadığını belirterek, “Oslo’da mı, Suriye’de mi, Amerika’da mı, Avustralya’da mı oldu? Hayır, Türkiye’de oldu. Orada medya, PKK’lılar, BDP’liler, gazeteciler, halk, vardı. Devlet neredeydi acaba? Sayın Başbakan bunu kendisine soruyor mu? Devlet neredeydi, hükümet neredeydi?” dedi. (HABER MERKEZİ)


KIŞANAK: BU SORUN MAHKEMELERDE ÇÖZÜLMEZ

Şemdinli’de incelemelerde bulunan heyetin PKK’lilerle karşılaşmasının ardından Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın inceleme başlatmasını değerlendiren BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “Kürt sorunu mahkeme koridorlarında çözülemez. Adaletle, vicdanla, demokrasiyle çözülür” dedi.

Başsavcılığın başlattığı incelemeyi değerlendiren Kışanak “Bu ülkenin savaş gerçeği kamuoyuna doğru yansıdı diye dava açıyorlar. Kürt sorununu mahkeme koridorlarında boğmaya çalışıyorlar. Ama bu bir çare değil. Bu ülkenin artık gerçek bir çözüme ihtiyacı var. Herkes bu işi sağa sola havale etmekte. Biri karakola, biri mahkemeye havale ediyor” dedi.

DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk ise “Bizim yaşadığımız, yasa dışı bir şey değil. Son derece doğal, son derece gerçek bir durumla karşılaştık. Bunların farkında değilse, bu onların sorunu. Biz o karşılaşmadan mutluyuz. En azında onları dinlemek, onların hangi koşullarda, nasıl bir mücadele verdikleri, bizim açımızdan anlamlıydı, önemliydi. İstedikleri kadar soruşturma açıp, ceza verebilirler” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net