19 Ağustos 2012 15:13

Bayrama bahçede giren 3 fındık işçisi yaşamını yitirdi

BÖLGE illerinden fındık bahçelerinde çalışmak üzere Batı illerine gelen mevsimlik işçiler, Ramazan Bayramı’nı fındık bahçelerinde karşıladı. Diyarbakır'dan fındık toplamaya gelen 3 çocuksa boğularak yaşamını yitirdi.Ramazan Bayramı’nın fındık hasat mevsimine denk gelmesi sebebiyle mevsimlik işçiler

Bayrama bahçede giren 3 fındık işçisi yaşamını yitirdi
Paylaş

Ramazan Bayramı’nın fındık hasat mevsimine denk gelmesi sebebiyle mevsimlik işçiler, bayramı gurbette geçiriyor. Ramazan ayında bahçelere gelen işçiler, bayramı da fındık toplayarak geçiriyor. Kurdukları çadırlarda kalan işçiler, sabahın ilk ışıklarıyla bahçelere girerek fındık topluyor. Mevsimlik işçilerin çocukları da, yaşıtları bayram sevinci yaşarken kendileri fındık toplayarak okul masraflarını çıkarıyor. Geçim sıkıntısı nedeniyle bayramı çalışarak geçirmek zorunda kalan çocuklar, burukluk yaşıyor.

Diyarbakır’dan yakınlarıyla birlikte fındık toplamak için Sakarya’nın Ferizli ilçesine gelen Ayşe Gül, “Bugün bayram. Arkadaşlarımın hepsi geziyor, ben burada para kazanmak için çalışıyorum.” dedi.

Okul harçlığını çıkartmak ve ailesine destek olmak için çalıştığını kaydeden Akif Türel ise şunları söyledi: “Bizim emsallerimiz geziyor ama biz çalışıyoruz. Çalışıp ailemize katkıda bulunmak zorundayız. Okul harçlığımızı çıkartıyoruz.” (Sakarya/CİHAN)


3 ÇOCUK BOĞULDU

Öte yandan Diyarbakır'dan fındık toplamak ve inşaatlarda çalışmak üzere 10 gün önce babalarıyla birlikte Sakarya'ya Şehmuz ve Nurullah kardeşler ile akrabaları Emin Al boğularak yaşamını yitirdi. Nihat Gergin, 16 yaşındaki oğlu Şehmuz ile 14 yaşındaki oğlu Nurullah ve 16 yaşındaki akrabaları Emin Al ile birlikte mevsimlik işçi olarak Sakarya'ya geldi. Bu sabah Kocaeli Kandıra'da denize girerek bayramlarını geçirmek isteyen Gergin kardeşler ve Al boğularak yaşamını yitirdi. Kocaeli Asri Mezarlığı morgunda bekletilen cenazeler işlemlerin ardından ambulansla Diyarbakır'a doğru yola çıkarılacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yeşil Yayla Festivali için geri sayım başladı

SONRAKİ HABER

Tarih satılır mı hiç?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa