13 Mart 2018 00:49
Son Güncellenme Tarihi: 13 Mart 2018 11:47

Seçim ittifakı teklifi Mecliste kabul edildi

TBMM'de AKP ve MHP'nin hazırladığı seçim ittifakı teklifi, yapılan oylama sonucu kabul edildi ve yasalaştı.

Paylaş

AKP ve MHP'nin hazırladığı 'Seçim ittifakı' teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda, sabaha kadar süren görüşmelerin ardından kabul edilerek, yasalaştı. 

Siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi kapsayan, AKP ile MHP'nin 'Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' TBMM Genel Kurulu'nda sabaha kadar görüşüldü. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de sabaha kadar izlediği ittifak görüşmeleri, saat 09.44'te sona erdi. Genel Kurul'da görüşülen 26 maddelik seçim ittifakı teklifi kabul edilip, yasalaştı. 

Yasa teklifi, Meclisteki iktidar çoğunluğunu daha da kuvvetlendirmeye odaklandığı, sandık başına kolluk kuvvetleri çağırarak parti görevlilerini uzaklaştırmaya olanak sağladığı, mühürsüz oy pusulalarını geçerli saydığı, sandıkların taşınmasına izin verdiği ve barajı devam ettirdiği eleştirilerine neden oluyor 

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ TEKRARLAYAN ÇAM’A CEZA

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre,  26 maddelik teklifin son maddesinin görüşülmesi sırasında konuşan CHP’li Musa Çam, geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında ‘zürriyet’le ilgili olarak söylenen sözleri tekrarlayınca AKP’li ve MHP’li vekiller Çam’ın üzerine yürüdü. Oturuma verilen aranın ardından başkanlık Çam için Bahçeli’ye hakaret ettiği gerekçesiyle geçici çıkarma cezası önerdi. Çam, AKP ve MHP oylarıyla 3 birleşim meclisten çıkarıldı. Musa Çam ceza üzerine Genel Kurul Salonu’ndan çıktı. Bu sırada bazı MHP Milletvekilleri de muhalefet kulisine geldi. MHP milletvekilleri Çam’dan özür dilemesini istedi. Bu sırada bazı CHP ve MHP milletvekilleri arasında kavga çıktı. Araya Meclis polisinin de girdiği arbede, CHP milletvekilleri tarafından yatıştırıldı.

Seçim İttifakı Düzenlemesi
Seçim ittifakı düzenlemesinin tam metni
ve madde madde açıklamaları

MECLİS’TE NELER YAŞANDI?

Bu sabah yasalaşan teklif görüşmelerini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Meclis’te kalarak takip etti. Yasa görüşmeleri, muhalefetin tepkisine neden oldu. Teklifin daha kısa sürede yasalaşması için AK Parti ve MHP konuşma haklarını kullanmadı. Bu duruma tepki gösteren CHP Milletvekili İlhan Cihaner, sosyal medya hesabından Meclis’ten çekilme önerisini tekrarladı.

TEKLİFİN TÜM MADDELERİ GENEL KURUL’DAN GEÇTİ

Pazartesi 14.00 de başlatan meclis çalışması 26 maddelik teklifin yasalaşması için sabaha kadar mesai yaptı. Yaklaşık 18 saatlik mesainin ardından teklif, AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edildi. Meclis’ten geçen yasa Cumhurbaşkanı onayından sonra yürürlüğe girecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, altında imzası bulunan teklifin görüşmeleri için Meclis’teydi. Bahçeli görüşmeleri yakından takip etti.

CHP YASAYI AYM’E GÖTÜRECEK 

CHP Milletvekilleri Meclis’te gece 02.20’de yaptıkları basın açıklaması, ittifak yasasının apar topar genel kurula getirilmesine tepki gösterdi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, TBMM’de ittifak teklifinin kabul edilmesinin ardından 4 Nolu Basın Kapısı önünde açıklama yaptı. Mecliste beklenmedik bir gece yaşadıklarını anlatan Özel, seçim güvenliğini ortadan kaldıran kanuna karşı mücadele verdiklerini belirtti. Özel, “Üzerlerinde anlaşmaya vardıkları bu kirli ittifakı noktasına virgülüne dokunmadan, dokundurtmadan alt komisyonda, bütün bir hafta komisyonda ve 20 saatlik görüşmenin sonunda Mecliste geçirmeyi marifet bildiler” dedi. 

KİRLİ İTTİFAK

Özel devamla şunları söyledi: “Meselenin modernleşme, çağdaşlaşma, demokratikleşmeyle ilişkili hesaplaşma olduğu, geriye gidiş olduğu, yetkileri Meclisten alıp saraya devredip o saray düzenini özleyenlerin, o saray düzenine kavuşmak için Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmak olduğu ve onun kirli ittifakı olduğu da ortaya çıktı.” Özel, “Anayasaya aykırılık konusunda Anayasa Mahkemesi’nde, seçim güvenliğini tehdit eden bütün bu kumpaslara karşı adil bir seçim yapabilme olanaklarının tamamını zorlayacak, seçim güvenliğiyle ilgili büyük bir mücadele göstereceğiz” dedi. 

‘VANDALLIĞA TESLİM OLMAYIZ’

“Kuliste sert müdahaleler yaşandı, ne diyeceksiniz?” sorusuna da Özel, “Meselenin tamamı insani şartlarda çalışmamaktan, bu muamele ki bizimle birlikte Meclisin bütün emekçilerine de hatta bizi takip eden sizlere de yapılıyor, bu uygunsuz şartlarda, bu insanlık dışı koşullardaki çalışma bütün sinirleri geriyor. Kuliste birtakım milletvekillerimize, danışmanlarımıza karşı saygısız davranışlarla ilgili engellenen saldırılar var. Bununla ilgili de görüntü kayıtlarını Meclis Başkanlığı’ndan isteyeceğiz. Böyle CHP’nin sözünün üstüne söz söyleyemeyenler gelip de gözünün üstüne yumruk atmaya çalışarak sindireceğini sanıyorlarsa bu vandallığa biz teslim olmayız” yanıtını verdi.  

BEŞTAŞ: BU YASA SEÇİM HİLELERİNİN MEŞRULAŞTIRILMASIDIR

HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Meral Danış Beştaş, AKP-MHP ortaklığıyla sabaha kadar görüşülerek yasalaştırılan düzenlemeye ilişkin TBMM'de basın açıklaması yaptı. Meral Danış Beştaş düzenlemeye ilişkin şunları söyledi:
“İyi bir güne uyanmadık biz hiç uymadık. Türkiye’nin de uyumasını istemedik. Gece boyunca canlı yayınlarla Meclis’te büyük bir hızla kaçırılmak istenen yasanın görüşmesinden çıktık. Şu an yaklaşık 20 saatini doldurmuş durumda. Meclis tarihinde de ender yaşanan bir olay. Neden çünkü AKP-MHP koalisyonu kendisine gelecek kurabilmek için, faşizmi tahkim etmek için bu yasa teklifini hızlıca getirdiler. Kötü bir güne uyandık ama bunu iyi günlere evireceğimiz günler de yakındır.

AKP iktidarı MHP  ile birlikte hırsızlık serüvenine kanun hırsızlığını ekledi. AKP - MHP koalisyonu aynı zamanda yasa hırsızlığı da yapıyorlar. Seçim yasasına ilişkin değişikliklerin hukukla siyasi teamüllerle ilgisi yoktur, yolsuzluğu meşrulaştırmak için yapılan bir çalışmadır. Tüm muhalefetimize rağmen tek bir virgül bile değişmemiştir.

Komisyon aşamasına gelmeden önce iki büyük ortak kendi aralarında uzlaştılar. 25 maddelik bir teklif ortaya çıkardılar, ‘acelemiz var’ dediler  Yangından mal kaçırıyorlar. Bu hafta içinde özel önerge ile Pazartesi günü canlı yayının olmadığı güne alındı. Gece boyu çalıştırılarak canlı yayından kaçırıldı. Bu nedenle hırsızlıktır. Bu  teklifin yasallaşmış olmasının Türkiye’de karşılığı şu: Halk iradesini tanımıyoruz, halk istediği oyu atsın biz istediğimiz sonucu çıkarırız. Ama unutmasınlar halk var, HDP var, halk oyuna sahip çıkacaktır.

Bu bir seçim hilelerinin meşrulaştırılması, seçim suçlarının yasallaştırılmasıdır. AKP’nin hırsızlık siciline yeni bir aşama eklemesidir.

KERESTECİOĞLU: YASA HALKTAN KAÇIRILDI

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise şunları söyledi:
“Artık bu Meclis hiçbir vekilin can güvenliğini hissetmediği bir Meclis haline geldi. Bugün Musa Çam’ın üzerine yüründü. Yapılan ne olursa olsun, söze karşı söz kullanılabilir, kınama alabilir ama artık öyle bir noktaya geldi ki kürsüde konuşan vekilin mikrofonunu kapatma, linç girişiminde bulunma yaşanıyor. Biz iki kadın grup başkanvekili olmaktan mutluyuz. birbirimizle dayanışabildiğimiz için memnunuz, ciddi olarak erkek egemen ve şiddetin tezahür ettiği bir Meclis’te yaşıyoruz.

İnsanlar meşruiyetleri olmadıklarında, söze karşı söz bulamadıklarında tabi ki erkek egemen sistemin etkisiyle saldırganlaşıyorlar. Bunun kesinlikle çözülmesi gerekir. Bu hangi gün kimin başına gelecek belli değil. Üstelik sabaha kadar çalıştık. Ne uğruna diye sorduk. Bugün Meclis açılmayacak. O zaman niye sabaha kadar çalıştık? Bunun bir cevabı verilmedi. Salı günü, bugün gündüz çalışabilirdik. Niyesi belli; halktan kaçırma, sizlerden kaçırma basından kaçırma yasasıdır. Meclis TV’den kaçırma yasasıdır. Bu da acziyet göstergesidir. Bu yasanın nasıl meşru olmayan bir zeminde yasalaştığının göstergesi. Başka deyişle oylar hep bana hep bana yasasıdır.

Ama halk var, biz varız. Herkesi oylara sahip çıkmaya çağırıyorum. Oyu kullanmak yetmez. Ciddi olarak örgütlenip biz kazanabiliriz umudunu taşımamız lazım. Biz bu umudu taşıyoruz. Ama herkesin oyuna sahip çıkması lazım.”

KANUN TEKLİFİ NE GETİRİYOR?

* Siyasi Partiler seçimlere ittifak yaparak katılabilecek.

* Siyasi partiler seçimlerde başka bir siyasi partiyi destekleme kararı alabilecek.

* İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10’u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin her biri barajı geçmiş olacak.

* Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler için seyyar sandık kurulu oluşturulacak.

* Mühürsüz zarf ve oy pusulaları geçerli sayılacak.

* Aynı binada oturan seçmenler aile bütünlükleri korunarak başka sandıklarda oy kullanabilecek.

* Sandık Kurulu başkanları kamu görevlileri arasından belirlenecek.

* Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde oy pusulaları aynı zarfa konulabilecek.

* Sandık çevresinde bir sorun yaşandığında Sandık Kurulu Başkanı ve üyeleri dışında seçmenler de bizzat başvuru yaparak kolluk gücü çağırabilecek.

* Sandıklar hakkında güvenlik gerekçesiyle birleştirilerek taşıma kararı verilebilecek.

AKP VE MHP GRUBU İPTAL EDİLDİ

Öte yandan sabaha kadar süren çalışmalar nedeniyle AKP ve MHP’nin TBMM'de bugün yapılacak olan grup toplantısı, iptal edildi. (HABER MERKEZİ))

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gebze'de 7 araç birbirine girdi: 6 yaralı

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa