12 Mart 2018 18:59

3 yıl önce kara listeye alınan Roundup neden kullanılıyor

CHP'li Ömer Fethi Gürer sordu: Bitkiyi koruyan ama insanda kansere yol açıklanan açıklanan ilaç Roundup neden hâlâ kullanılıyor?

Paylaş

Kansere yol açtığı ifade edilmesine rağmen Türkiye’de halen kullanılan bitki koruma ilacı Roundup ile ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ilacın aktif maddesiyle ilgili gelişmeleri bakanlık olarak yakından takip ettiklerini açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilacın etken maddesiyle ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütünün 3 yıl önce insanlarda kanser yapıcı etkileri olduğu yönünde bilgilendirmede bulunduğunu hatırlattı. 

İZLEME VAR ÖNLEM YOK

Bazı ülkelerde, adı geçen ilacın kanser yapıcı kimyasallar listesine alındığını anımsatan Gürer, “3 yıl önce Dünya Sağlık Örgütü, bu ilacın olumsuz yanlarının olduğunu ve kanser yapıcı etkisinin bulunduğunu açıklamıştır. Bunun üzerine, bazı ülkeler ilacın etken maddesiyle ilgili değerlendirme yaparak, bu etken maddenin insanlarda kanser yapıcı özellik taşıdığını tespit etmiştir. Hal böyleyken, ülkemizde bu ilacın etken maddesiyle ilgili olarak, sadece dünyadaki gelişmelerin takip ediliyor olması düşündürücüdür. Bu konuyla ilgili yetkili kurulların bir an önce bir değerlendirme ve tespit çalışması yapması gerekmektedir” dedi. 

Tarımda kullanılan ilaçların tamamına yakınının ithal olduğuna da değinen Ömer Fethi Gürer, “Ne acıdır ki, ülkemizde yeterince tarımsal ilaç üretilemiyor. Üretilemediği gibi hangi ilacın, hem bitkilere hem de insanlara nasıl bir yan etkisinin olduğu da tam olarak bilinmiyor. 2015 yılında Dünya Sağlık Örgütü, adı geçen ilacın etken maddesinin insanlarda kansere neden olabileceğini belirlemesine rağmen, ülkemizde halen bu ilaç kullanılıyor” diye konuştu.

KRİTİK SORULAR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde şu soruları yöneltmişti:  
* Medyada Roundup isimli tarımda kullanılan ve insanlarda kansere yol açan bir ilaçtan bahsedilmektedir. Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır? 
* 2011-2017 döneminde yıllar itibariyle ülkemizde Roundup isimli ilacın, ithalatına, üretimine, satışına ve kullanımına ilişkin veriler nedir? 
* Raundup adlı ilaçtan ne kadar büyüklükte bir tarım alanında, ne miktarda bir kullanım olmuştur?” 
Raundup isimli ilacın glyphosate aktif maddeli bitki koruma ürünü olduğunu belirten Tarım Bakanı Fakıbaba’dan da, “Bu ürünün kullanımı ile ilgili uluslararası çalışmalar ve dünyadaki gelişmeler Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak aktif maddelerin yeniden değerlendirilmeleri gündemdedir” yanıtı gelmişti. (İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meclis Başkanı'ndan Hüda Kaya'ya: Konuşmanıza izin veremem

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa