12 Mart 2018 18:30

'Kanal İstanbul ile İstanbul susuz mu kalacak?'

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hakkı Sağlam Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Paylaş

Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi durumunda kanala dahil edilecek barajlarla ilgili endişeler sürüyor. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, uzmanların öngörüsüne dikkat çekerek “Kanal İstanbul projesi başlarsa İstanbul’da içilebilir su toplanamayacaktır” dedi

İstanbul’un su tüketiminin, 2017 yılı sonu itibariyle 1 milyar metreküpün üzerine çıktığını hatırlatan Sağlam, “İstanbul’daki su toplama alanlarında her şeyin iyi olması durumunda yaklaşık 860 milyon metreküp su toplama alt yapısı mevcuttur. Kanal İstanbul projesi uygulamaya konulması halinde bu kapasite daha da düşecektir. Kanal sisteminde tuzlu su kullanılması nedeniyle hem bu barajlardaki suyun yeraltındaki içilebilir suları riske etmesi hem de kendilerine su taşıyan havzalardan gelen suyun tuzlu su olan kanala akması nedeniyle, projenin başlaması ile içilebilir su toplanamayacaktır” diye konuştu.

Sağlam, toplam biriktirme hacmi 88 milyon 730 bin metreküp olan Sazlıdere Barajının neredeyse tamamının, Durusu Barajının ise yaklaşık 120 milyon metreküp olan 1/5’lik doğu kısmının kanala dahil olacak olması nedeniyle önemli bir su kaybı yaşanacağını öne sürdü.

Sağlam, verdiği önergede “Son yıllarda yağış miktarında düşme, kuraklık, küresel ısınma vb. nedenlerle havzalara gelen su azalması da göz önüne alındığında özellikle Melen Havzası ve İstanbul Havzasını birlikte etkileyecek bir kuraklıkta, İstanbul ve bölge illerin susuzluk yaşamamaları için hangi baraj ve su toplama alanları öngörülmektedir?” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadın cinayetinde karar sonrası baba kalp krizinden öldü

SONRAKİ HABER

Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa