12 Mart 2018 16:05

CHP’li Erdem: İslam adına konuşanların güncellenmesi gerekir

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem yaptığı açıklamada; “İslam’ın değil, İslam adına konuşanların güncellenmesi gerekir” dedi.

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve anti-kapitalist Müslümanlar hareketinden gelen Eren Erdem, İslam’ın güncellenmesi tartışmasına dahil oldu. Erdem, yaptığı açıklamada; “İslam’ın değil, İslam adına konuşanların güncellenmesi gerekir” dedi.

“İslam’ın temel ilkelerine dair; felsefi ve içtihadı kriterlerine uygun çıkışlar yapılmıyor. Devleti dindarlaştırma eğiliminin yarattığı özgüven, içtihat krizi yaratıyor. Herkes kafasına göre bir fetva veriyor” diyen Erdem açıklamasına şöyle devam etti:

' 'İSLAMI GÜNCELLEMEK' İFADESİ  DOĞRU DEĞİLDİR'

“İslam dini barış dinidir. Eşitlik ve paylaşım odaklı bir doktrin ortaya koyar. “İslam’ı güncellemek”  ifadesi doğru değildir. Keza, İslam adına konuşanları güncellemek gerekir. Çünkü, İslam’ın temel kriterlerine uygun düşmeyen çıkışlar ile, esasen İslam’a ve İslam’a inananlara zarar veriyorlar. Eğer, yanlış fetvalar ve açıklamalar yüzünden insanlar inanç konusunda şüphelere düşüyorsa, bunun temel nedeni; böylesine kaotik bir zemini oluşturan politik alandır.

'DİNİ ALAN MARJINAL GÖRÜŞLERE TERK EDİLMEMELİDİR'

Devleti dinselleştirme adına, dinsel alanın marjinal yorumlara açılmasını sağlamak, bugün yaşanan krizin temel nedenidir. Esasen, bu marjinal ve gerçekle bağdaşmayan yorumların dayandığı özgüveni iyi anlamak gerekir. Nasılsa alan bize terkedilmiştir, geliştireceğimiz örgütlenme ve manipülasyonları engelleyecek bir mekanizma yoktur düşüncesi, İslam adına İslam’la hiçbir alakası olmayan rahatsızlık yaratıcı söylemlerin temel sebebidir. Dolayısıyla, İslam’da güncelleme ifadesi yanlış, İslam adına fetva verenlerde güncelleme ifadesi doğru olacaktır.” (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metin-Kemal Kahraman Şişli Kültür Merkezi’nde konser verecek

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da “Ulusal Birlik Çalıştayı” düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...