11 Mart 2018 16:47

Öğrenciler artan baskılardan şikayetçi

Mersin Üniversitesi öğrencileri, OHAL nedeniyle üniversitelerinde hiçbir etkinlik düzenleyemediklerini anlattı.

Paylaş

Mersin Üniversitesinde okuyan öğrenciler, okullarının OHAL sonrası adeta karakola dönüşmesinden şikayetçi. En demokratik haklarını bile kullanamadıklarını belirten öğrenciler, haklarında haksız soruşturmalar başlatılıp, cezalar verildiği anlattı.

Öncesinde kimi etkinlikler yapılırken, OHAL ile birlikte en demokratik haklarının bile engellendiğini ifade eden öğrencilerden Süleyman Özbiçer, okulun polis ve özel güvenlik görevlilerinin ablukası altında adeta karakola dönüştürülmesinden şikayet etti.

Kampüs içerisindeki yaşamlarına müdahale edildiğini dile getiren Özbiçer, “Atanma yolu ile gelen rektör, OHAL’i fırsat olarak görüp sosyalist gençlere daha fazla baskı kurmaya başladı. Muhalif olmayan milliyetçi kesim, üniversitede rahatlıkla siyasetlerini yapabiliyor. Muhalif olanlar ise üniversiteden atılıyor. İktidar da bunu bildiği için üniversiteleri OHAL’i de kullanarak kuşatmaya çalışıyor” dedi.

‘HER ADIMIMIZ TAKİP EDİLİYOR’

Öğrencilerden Habibe Ayhan ise muhalif öğrenciler olarak kampüs içerisinde sürekli polisin baskısı altında olduklarını ve her adımlarının takip edildiğini belirtti. Demokrasiyi savunan akademisyen ve öğrencilerden korkulduğu için hedefe alındıklarını dile getiren Elif Çoban da, Ankara Katliamı’yla ilgili düşüncelerini dile getirdikleri için uzaklaştırma cezası aldığını paylaştı. Çoban, bu cezayı protesto ettikleri için bile haklarında işlem başlatıldığını vurguladı.

‘MÜCADELE EDECEĞİZ’

Öğrencilerden Ali Deniz Karahan ise rektörlük seçimlerinde üçüncü sırada olan Prof. Dr. Çamsarı’nın rektör olarak atanmasıyla kendilerine dönük soruşturmalara girişildiğini ifade etti. Karahan, “Türkiye’de tek adam, tek parti rejimi inşa edilmek isteniliyor. İktidar, üniversiteleri, kendi rektörlerini atayarak bir şekilde kontrol altına almak istiyor. Üniversiteler sokulan gerici zihniyete ve diktatörlüğe karşı bilimsel, laik, demokratik ve parasız eğitimi inşa edene kadar mücadele edeceğiz” dedi. (Mersin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oğlu kazada ölen baba görgü tanığı arıyor

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa