11 Mart 2018 12:46

İsveç’te engellilerin paraları IŞİD’e aktarılmış

İsveç’te IŞİD destekçilerinin, devletin engelliler için verdiği paraları örgüte aktardıkları açığa çıktı.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Daha önce İsveç’te bankaları dolandırdıkları ortaya çıkan IŞİD destekçilerinin devletten engelliler için alınan paraları da örgüte aktardıkları açığa çıktı.

İsveç Finans Müfettişliği’nin Savunma Yüksek Okulu bünyesinde çalışma yürüten Asimetrik Tehdit ve Terör Araştırmaları Merkezi’ne yaptırdığı araştırma, ülkedeki cihatçlıların devletten aldıkları yardımlarla geçindiklerini ve devletten aldıkları paraları Suriye ve Irak’ta kullandıklarını gösterdi. 

Raporda yaklaşık 300 kişinin Suriye ve Irak’taki “terör örgütlerinin saflarına katıldığı” ve bu kişilerin devletten aldıkları “çocuk, konut ve ebeveynlik ödentilerini terör örgütüne destek vermek amacıyla kullandıkları” belirtildi. 

Raporda ayrıca, IŞİD’lilerin engellilere yardım bahanesiyle şirket kurdukları ve Hastalık Kasası’ndan engelliler için aldıkları milyonlarca kronu Irak ve Suriye’ye aktardıklarına dikkat çekildi. 

ÖZELLEŞTİRME IŞİD’LİLERE YARADI!

LSS Reformu olarak adlandırılan uygulama, 1994 yılında engellilere diğer bireylerin yaşadıkları standartta bir yaşam olanağı sağlaması amacıyla yürürlüğe girdi. Engellilerin Özgürlük Reformu olarak adlandırdıkları yasa, devlete engelilere yardım için bir yardımcı/asistan tayin etme zorunluluğu da getiriyor.

Asistan Ödeneği yürürlüğe girdiğinde engellilere yardım hizmetlerinden belediyeler sorumluydu. Ancak bu hizmet özelleştirme politikaları kapsamında önemli ölçüde özel sektöre devredildi. Günümüzde engellilere yardım hizmetlerinin yüzde 66’sı özel şirketler tarafından yürütülüyor. Bu nedenle de bu sektörde engelliler kullanılarak devletin dolandırıldığını gösteren vakalar zaman zaman gündeme geliyor. 

IŞİD’liler de tıpkı diğer özel şirketlerin yaptığı gibi devleti dolandırarak Asistan Ödeneği almak için çeşitli yöntemlere başvurmuş.

YARDIM BAHANESİYLE ŞİRKET KURDULAR

Raporda IŞİD’lilerin sığınmacı kamplarını gezerek engellilerle ilişki kurdukları, engelliler ve ailelerine temin ettikleri dairelerde yaşamalarını önerdikleri belirtiliyor. Aile üyelerinin de içinde yer aldığı şirketler kuran cihatçılar, böylelikle devletten Asistan Ödeneği alma hakkını kazandılar. 

IŞİD’lilerin kesin olarak ne kadar para aldığı bilinmiyor. Raporda sadece Malmö kentinde IŞİD’lilerin Asistan Ödeneklerini örgütlerine aktardıklarını gösteren 3-4 vakanın belirlendiği bilgilerine yer veriliyor. 

Raporda imzası bulunanlar arasında yer alan ‘Terör Uzmanı’ Magnus Ranstorp, açığa çıkanların dolandırıcılığın çok küçük bir bölümü olduğu ve tamamının açığa çıkarılması için çok kapsamlı araştırmaların yapılması gerektiğini söyledi.

DEVLET DENETİMİNİ ARTIRMALI

Engellilerin kullanılmalarının ve zarar görmelerinin engellenmesi için kontrol mekanizmaları oluşturulmasınının gerekli olduğunu söyleyen Ranstorp, “Paraların ihtiyacı olann kişiler için kullanılmaması kişisel trajedidir. Paraların bu şekilde kaybolmasını engellemek için devlet denetini artırmalı” dedi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de edebiyat şöleni: Direniş edebiyatın geleneğidir

SONRAKİ HABER

Esenyalı’da kadınlardan şiddete karşı erbaneli yürüyüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa