Cumhuriyet savcısı, üniversiteli genç kadının yurdunu bastı

Cumhuriyet savcısı, üniversiteli genç kadının yurdunu bastı

Samsun'da Cumhuriyet Savcısı Ahmet İlyas Tolar, 'Nişanlım' dediği üniversite öğrencisi genç kadının yurdunu polislerle bastı, ortalığı ayağa kaldırdı.

Samsun’da Cumhuriyet Savcısı Ahmet İlyas Tolar, nişanlısı olduğunu iddia ettği üniversiteli genç kadının yurdunu polislerle basarak ayağa kaldırdı. Yaşanan bu olay, genç kadının Savcı Tolar'ın telefonlarını açmaması üzerine gerçekleştiği belirtildi.

Cumhuriyet Savcısı Ahmet İlyas Tolar, nişanlısı dediği genç kadının telefonlarını açmaması üzerine polisler eşliğinde yurdunu bastı. Tolar, “Ben savcıyım, çağırın gelsin” diye bağırdığı ve yaşanan gerilim nedeniyle yurtta pek çok öğrenciyi ayağa kaldırdı. Cumhuriyet Başsavcılığı savcı Tolar hakkında inceleme başlattı.

Doğan Haber Ajansının aktardığına göre olay, 3 Mart Cumartesi günü saat 03.00 sıralarında meydana geldi. 2016 yılındaki kararname ile Erzurum Cumhuriyet Savcı adaylığından Samsun Cumhuriyet Savcılığı görevine atanan Ahmet İlyas Tolar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi olan ve nişanlısı olarak belirttiği bir genç kadını ile tartıştı. Taştırmanın ardından genç kadın, savcının telefonlarına cevap vermedi.

GENÇ KADIN: BEN BÖYLE BİRİNİ TANIMIYORUM

Bunun üzerine sabaha karşı yanında polislerle yurda giden Savcı Tolar, genç kadınla görüşmek istediğini söyledi. Yurt görevlilerinin bunun için uygun bir saat olmadığını ifade edince, Ahmet İlyas Tolar, kendisinin Cumhuriyet Savcısı olduğunu belirtti, iddiaya göre “Ben savcıyım, çağırın gelsin” diye bağırdı. Görevliler, odasına gittikleri genç kadın, savcının görüşmek istediğini iletti. Genç kadın ise “Ben böyle birini tanımıyorum” yanıtını verip, inmedi.

SAVCIDAN GENÇ KADININ ODASINA BASKIN!

Aldığı cevap karşısında sinirlenen Savcı Ahmet İlyas Tolar, genç kadının odasına gitmek istedi, ardından da güvenlik kamerası kayıtlarını istedi. Gürültüler üzerine yurttaki öğrenciler uyandı. Araya polis ve yurt görevlileri girince, Savcı Tolar, nişanlısı ile görüşemeden yurttan ayrıldı. Olayla ilgili Samsun Kredi Yurtlar Bölge Müdürlüğü tutanak tuttu.

BAŞSAVCI OLAYI HAFİFLETTİ

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ise yurt basma gibi bir durumun olmadığını, savcının genç kadına ulaşamayınca, kendisine gelen 'Ben gidiyorum hoşçakal' gibi mesaj üzerine endişelenip yurtta gittiğini iddia etti.

HSK İNCELEME BAŞLATTI

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin Savcı Ahmet İlyas Tolar'dan bilgi alındığını, teferruatlı araştırmaya girişilerek Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğünden ve Emniyet Müdürlüğünden olaya ilişkin tutanaklar celbedildiğini ve Hakimler Savcılar Kurulu tarafından inceleme başlatıldığını duyurdu.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi: 

"11 Mart 2018 tarihinde bazı internet haber sitelerinde yayınlanan 'Nişanlısı ile tartışan savcı sabaha karşı öğrenci yurdunu bastı' başlıklı haberlere ilişkin olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Haberlerde ismi geçen A.İ.T. 07.09.2016 tarihli kura kararnamesi ile Samsun Adliyesine atanmış olup, halen Samsun Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır. Olaya ilişkin olarak Başsavcılığımız bilgilendirilmiş, bunun üzerine derhal Cumhuriyet Savcısı A.İ.T.’nin bilgisine başvurulmuştur. Cumhuriyet Savcısı beyanında; 'Kredi Yurtlar Kurumunda kalmakta olan nişanlısıyla telefonda tartıştığını, tartışma sonrasında nişanlısının gönderdiği mesajlardan intihar edebileceği kaygısına kapıldığını, uygun olmayan bir saatte kız yurduna giderek, hayatından endişe duyduğu nişanlısıyla görüşmek istediğini' Başsavcılığımıza aktarmıştır. Konunun önemine binaen teferruatlı araştırmaya girişilerek Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğünden ve Emniyet Müdürlüğünden olaya ilişkin tutanaklar celbedilmiş, olay hızlıca Hakimler Savcılar Kuruluna (HSK) bildirilmiş ve HSK tarafından inceleme başlatılmıştır. İnceleme sonucu verilecek karar doğrultusunda işlem yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Mart 2018 18:22
www.evrensel.net