11 Mart 2018 11:17

Erdoğdu: Hükümetin KDV iadesi yapacağı boş bir hayal

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TBMM’ye sevk edilen Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Paylaş

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TBMM’ye sevk edilen Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısı ile piyasada KDV iadelerinin ödeneceğine ilişkin iyimser bir hava oluştuğunu belirterek, “Oysa tasarıda böyle bir madde yok. Hükümetin bugüne kadar birikmiş yaklaşık 160 milyar TL KDV iadesi yapacağı boş bir hayal” dedi.

Hükümetin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ekonomik canlılık yaratmak amacıyla çeşitli önlemler aldığına işaret eden Erdoğdu, 16 Nisan referandumu sürecinde de istihdama geçici çareler getirmeyi amaçlayan kampanyalar, Kredi Garanti Fonu (KGF) kredileri ve vergi indirimi gibi “seçmene selam” türünden tedbirlerle Türkiye’nin sıcak para finansmanına bağımlığını derinleştirdiğini söyledi. Erdoğdu, “Şimdi de yaklaşan seçimler öncesi biriken KDV iadelerini ödeyecekmiş beklentisi yaratarak piyasaya yeni havuç gösteriyor. Oysa tasarı, bir mükellefin mal veya hizmet alışları dolayısıyla ödediği KDV’nin, hesaplanan KDV ile telafi edilememesi nedeniyle oluşan ve sonraki döneme devrederek biriken iadelerin ödenmesini tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakıyor. Tasarıyla, mükelleflerin bir vergilendirme döneminde indirilecek KDV toplamının, hesaplanan KDV toplamından fazla olduğu hallerde, aradaki farkın iade edilmeyeceği kuralını kaldırıyor ve her bir vergilendirme dönemine ilişkin 12 ay süreyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin, izleyen altı ay içinde mükellefe iadesini öngörüyor. Ama bütün bu düzenlemeler 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek. O tarihten önceki birikmiş KDV iadesinin ödenmesi ise, ‘bütçe olanakları çerçevesinde’ denilerek ve yıllara yayılarak iadesi ya da muhtelif vergi borçlarına mahsup edilmesi veya gider yazılması konusunda düzenlemeler yapmaya Maliye Bakanlığı yetkili kılınıyor. Yani birikmişlerin ödenmesi veya başka borçlara karşılık mahsup edilmesi tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakılmış.”

BÜTÇEDE PARA YOK

Tasarıdaki ifadeden 160 milyar liralık birikmiş KDV alacağının yasa çıkınca üç ay içinde ödeneceği gibi bir anlam verilmeye çalışılmasına rağmen gerçekte bunun tamamen Maliye Bakanlığının inisiyatifine bırakıldığının altını çizen Erdoğdu, “Erken bir sevinç ve gerçekçi olmayan bir beklenti var. Zira bütçede böyle bir para yok. Varsayalım ki Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın belirttiği gibi 3 aylık sürede ödemeye kalktılar. Hazine kasasındaki 30 milyar TL’ye ek borçlanmaları ve yeni vergi getirmeleri gerekir. O zaman da faizleri yukarı çekerler. Yani seçim arifesinde sınırlı bir ödeme yaparak geçici bir canlılık yaratsalar bile faizlerin yükselmesine engel olamazlar” diye konuştu.

VERGİSİNİ TOPLAYAMIYOR

Erdoğdu, vatandaşın iğneden ipliğe her şeyi satın alırken KDV ödediğini ancak hükümetin aracı mükelleflerden tahsil etmesi gereken KDV’yi toplayamadığını ifade ederek şunları söyledi: “Vatandaş zorunlu tüketmek zorunda olduğu ekmekten suya kadar her şeye KDV ödüyor. Ama devlet vatandaşın marketçi, fırıncı, kasap gibi aracı mükellefe ödediği KDV’leri tahsil edemiyor. Örneğin 2006’da 19 milyar 722 milyon TL KDV tahakkuk etmişken 15 milyar 911 milyon TL’sini tahsil etmiş. Yani yüzde 80’nini tahsil etmiş. 2017’ye geldiğimizde ise 112 milyar 396 milyon TL KDV tahakkuk etmiş ancak 55 milyar 582 milyon TL tahsil edilmiş. Görüldüğü gibi tahsilat oranı yüzde 49’a düşmüş. Açıkçası vatandaşın tüketim safhasında ödediği KDV’yi aracı olarak devlete yatırması gereken mükelleflerin bu paranın yaklaşık yüzde 51’ini yatırmadığını görüyoruz. Bu, mal ve hizmet satan devlet ile nihai tüketici arasında köprü vazifesi gören aracı mükellefin vatandaştan tahsil ettikleri KDV’leri bir nevi kredi gibi kullandığını gösteriyor.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Referandum krizi sonrası kahvede iş bekliyorlar

SONRAKİ HABER

İpekyolu Belediyesi tutuklu eş başkanları hakkında dava açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa