05 Nisan 2011 09:50

Barolardan ‘hadım yasası’na tepki

Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edilip Genel Kurul’a gönderilen küçük yaştaki çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunanlara testosteron azaltıcı tedavi uygulanmasını içeren ve kamuoyunda “Hadım Yasası” olarak bilinen tasarıyı İstanbul ve Ankara Barosu Başkanları tepki gösterdi.İstanbul Barosu Başkanı Do&

Barolardan ‘hadım yasası’na tepki

Paylaş

İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal kamuoyunda “hadım yasası” olarak bilinen tasarının, hukuk devleti gereğince insan onuruna yakışmayan bir ceza olduğunu vurgularken, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ise, “Bu kimyasal uygulama yapıldıktan sonra hükmün yanlışlığı ortaya çıkarsa, ‘pardon’ mu diyeceksiniz” şeklinde konuştu.

İNSAN ONURUNA YAKIŞMIYOR

Cinsel istismarcılara ceza verilmesi, uzaklaştırılması ya da çocukların bulunduğu işyerlerinde çalıştırılmasının önlenmesine karşı olmadığını ve vahim bir taslak olduğunu vurgulayan Kocasakal “Ben ‘hadım yasası’ denilen testosteronların düşürülmesini öngören yasaya karşıyım. Bizler gene en ağır şekilde çocuk istismarcılarının cezalandırılmasından yanayız. Fakat insan onuruna yakışır cezalar olmalı bunlar. Bu tür cezaların geri dönüşü yoktur. İdam cezası gibi. Cezalar caydırıcı özellik taşıdığı gibi faili topluma geri kazanmayı da amaçlar. Bunun Suudi Arabistan’da hırsızlık yapanın elinin kesilmesinden farkı ne” değerlendirmesinde bulundu.

‘YANLIŞLIK OLURSA ‘PARDON’ MU DİYECEKSİNİZ’

Taslağın çok yanlış hazırlandığını belirten Feyzioğlu ise, uygulanacak tedaviden sonra hükmün yanlışlığı ortaya çıktığında telafisinin mümkün olmayacağına dikkat çekti. Bedeni cezalara da karşı olduğuna değinen Feyzioğlu, “Bu faillerin suçlu olmadığı ortaya çıkarsa hormon azaltıcı tedavi uyguladıktan sonra ‘Pardon’ mu diyeceksiniz? Çok yanlış bir taslak. Bir hukukçu olarak bu tasarıya doğru demem mümkün değil” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)


TECAVÜZ VE CİNSEL İSTİSMAR CEZALARI ARTACAK

Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kuruluna getirilmesi beklenen teklifte cezalar artıyor. CHP’nin de destek vereceği teklife göre, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan mahkum olanlar, testosteron etkisini önemli ölçüde azaltıcı tedaviye tabi tutulabilecek.

TECAVÜZE 18 YIL

Teklife göre, cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişinin alacağı ceza 2-7 yıldan 5-10 yıla çıkarılıyor. Tecavüze verilecek ceza 7-12 yıldan 10-18 yıla çıkarılıyor. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi halinde soruşturma ve kovuşturmanın yapılması, mağdurun şikayetine bağlı olacak. Suç sonucu mağdur bitkisel hayata girerse veya ölürse ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilecek.

İSTİSMARA AĞIR CEZA

Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişiye verilen ceza da 3-8 yıldan 6-15 yıla çıkartılıyor. Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda verilecek ceza, 8-15 yıldan 12-20 yıla çıkartılıyor. Suçun; 12 yaşını doldurmamış veya bedensel engelli çocuğa karşı işlenmesi halinde yarı oranında artırılacak.

ENSESTE 12 YIL

Suçun, mağdur ile evlenme yasağı bulunan kişi arasında işlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın faile 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişiye, mağdurun şikayeti üzerine 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Fiilin, çocuğa karşı işlenmesi halinde şikayet aranmaksızın ceza yarı oranında artırılacak.

ZORLA EVLİLİĞE 3 YIL

Evlenme yaşına ulaşmış bir kimseye, istemediği bir kişiyle evlenmesi yönünde cebir veya tehdit kullanan kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Bu nedenle kişi intihara teşebbüs ederse ve sonuçta yaralanır veya sağlığı bozulursa verilecek ceza 3 yıldan, intihar etmiş ise 7 yıldan az olamayacak.

ÖNCEKİ HABER

Avukatlar özgürlük ve bağımsızlık istedi

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa